Domů
Společnost pro osvětu spisovatelů

Hlavní navigace

  • O nás
  • Diskuse
  • Autoři
  • Fandomy
  • Filtrování
  • Podpořte nás
  • Přihlásit se (opens in new tab)
Skočit na příspěvky ↓

Drobečková navigace

  • Domů
  • Chtěla bych být

Informace

Pokud si chcete zřídit uživatelský účet, napište nám prosím na sos.hp.ff (zavináč) gmail.com. V mailu prosím uveďte zejména to, pod jakou přezdívkou u nás chcete vystupovat!

Uživatelské menu

  • Oblíbené povídky z Padesátky
  • Přihlásit se

Nový obsah

  • Chytrému napověz – Terda
Více novinek

DMD

  • FAQ
  • Pravidla
  • Návod na přidání drabble (opens in new tab)
  • 2026
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • 2024
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • Starší ročníky
    • 2023
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2022
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2021
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2020
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2019
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2018
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha (opens in new tab)
    • 2017
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2016
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2015
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2014
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2013
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2012
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2010

Bingo

  • 2026 Tropické bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Vylosované tropy
  • 2024 Klišé bingo
    • Pravidla (opens in new tab)
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Vylosovaná klišé
  • 2014 Klišé bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Bingo! (opens in new tab)
    • Doporučení

Letní dobročinnost

  • Pravidla
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • Starší ročníky
    • 2022
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
    • 2013
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Poezim

  • Pravidla (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Básně

Vánoční nadílka

  • Pravidla
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • Starší ročníky
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2016
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2015
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2014
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2013
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Padesátka

  • Pravidla
  • 2025
  • 2023
    • Bodovací tabulka 2023 (opens in new tab)
  • 2021
    • Bodovací tabulka 2021 (opens in new tab)
  • 2019
    • Bodovací tabulka 2019 (opens in new tab)
    • Upoutávky

Ostatní

  • Články
  • Překladatelova rukavice (archiv) (opens in new tab)

Drupal-web.cz - tvorba a migrace webů v Drupalu. Katecheze. Kniha jízd. Sborová kancelář. Místa reformace.

Chtěla bych být

Profile picture for user Profesor
Od Profesor | Ne, 18. 04. 2010 - 11:48
DMD č. 18 pro 18.4.2010. Téma: Nědělní ráno

Fandom: originál - poezie
Varování: Lyrika až to bolí
---
Já chtěla bych být v nedělní ráno
Duhou sedmibarevnou
Mlhou na víčkách
Kterou stíráš ospalý
Já chtěla bych být
Vodou, která líně teče
Potůčkem bublavým
Kamením v toku
Já chtěla bych být v nedělní ráno
Obrazem slepého malíře
Stránku z knihy orvanou
Já chtěla bych být
Člověkem s vlastní představou
Vůli svojí svobodnou
Já chtěla bych být
Tou, která se v nedělní ráno
Probudí po boku Tvém
Já chtěla bych být
V nedělní ráno
Když zvony se rozezní
Ještě nevstávat
V nedělní ráno
Já chtěla bych být
Stromem ošlehaným
Rybou Tobě danou
Já chtěla bych být
V nedělní ráno
Tvou

Originální
Poezie
2010

Ne, 2010-04-18 22:14 — Peggy
Krásné, něžné, poetické.

Krásné, něžné, poetické. Lyrika až to bolí? Tak takovéhle "bolení" beru :-)

Ne, 2010-04-18 22:20 — Profesor
Dík.

Dík.

Ne, 2010-04-18 19:52 — ioannina
Jé, pod tím zvoní nějaká moc

Jé, pod tím zvoní nějaká moc hezká melodie. :-) Mňam. :-)

Ne, 2010-04-18 19:55 — Profesor
Děkuji Ti.

Však ano. Nědělní ráno od Bobka. A poezie rána vedle milované bytosti.

Ne, 2010-04-18 14:08 — Lejdynka
To se mi hodně moc

To se mi hodně moc líbí.
Zvlášť ta část s rozezníváním zvonů, a kupodivu ta ryba.
Nějakou prapodivnou logikou v tom vidím křesťanskou narážku. Ale nevšímej si mě.

Ne, 2010-04-18 14:47 — Profesor
Děkuji. Já si Tě moc ráda

Děkuji. Já si Tě moc ráda všimnu.
Křesťanská narážka tam opravdu je. V jednom verši neskrývaná - to rozeznívání zvonů, pak už jenom matně. I ta ryba má svůj význam. Kdo mne zná blíž a ví, by se mi kvůli ní hrozně smál. Ona je to totiž taková jemná narážka a ne moc křesťanská.
Mimochodem, víš, že ryba byla znak prvních křesťanů?

Ne, 2010-04-18 20:01 — ioannina
Jo. Ichthys.

IHΣOΣ (Ježíš)
XPHΣTOΣ (pomazaný / Kristus)
ΘEOY (boží)
YIOΣ (syn)
ΣΩTHP (spasitel)

a když tomu čteš jenom první písmenka, dostaneš řecký slovo ryba. :-)

Ne, 2010-04-18 20:05 — eliade
Tak to je zajímavé, já jsem

Tak to je zajímavé, já jsem myslela, že to vzniklo nějak jinak (jako že apoštolové byli "rybáři lidí"...)

Ne, 2010-04-18 20:34 — ioannina
Tahle myšlenka mohla být

Tahle myšlenka mohla být někde hluboko v inspiračních kořenech.
Ale podle dochovanejch pramenů se tahle zkratka, případně jenom obrázek ryby, používala jako tajný znamení v dobách, kdy ještě bylo křesťanství zakazovaný a pronásledovaný.
Tehdy taky antickej svět obecně bláznil s různýma hádankama. Odtud je taky dodnes uspokojivě nevysvětlený
R O T A S
O P E R A
T E N E T
A R E P O
S A T O R,
co mnohem později využívaly různý deriváty templářů, rozenkruciánů a tak.
(Smysl tam nedává jen slovo "arepo", což bývá obyčejně vysvětlovaný jako vlastní jméno. Pak už je z toho věta, ale i tak se musí silně namáhat fantazie, aby držela po kupě. A patří k tomu ještě alfa v levým horním a pravým spodním rohu, a omega v těch druhejch dvou...)
/ profesionální deformace :-)

Ne, 2010-04-18 20:38 — Profesor
Kontext symbolu ryby znám, ...

... ale mám dotaz.
Čím ty se živíš?

Ne, 2010-04-18 20:42 — ioannina
Klasickej filolog.

Klasickej filolog.
(Tím se myslí latina a klasická řečtina.)
Někdy příležitostnej překladatel.
Míst v oboru je málo. Momentálně mám to štěstí, že jsem jedno urvala. Dočasně.

Ne, 2010-04-18 20:44 — Profesor
Ou, tak tohle je machrovinka.

Ou, tak tohle je machrovinka. Máš můj obdiv.

Ne, 2010-04-18 21:14 — ioannina
Hm, tak jo, no...

Díky...
Každej máme svoji úchylku...
*červená a stydí*
:-))

Ne, 2010-04-18 21:25 — Profesor
Netřeba se stydět. Já jsem

Netřeba se stydět. Já jsem zase rybář s jistou úchylkou ke genetice a chemii, což je horší. ;-)

Ne, 2010-04-18 21:35 — ioannina
Náhodou, úchylky jsou super.

Náhodou, úchylky jsou super. Bez nich by byla nuda.
*obdivuje tvou úchylku*
*kdysi milovala chemický praktika*
*jelikož je zvrhlá*
*a dodnes miluje genetiku, i když si stěží pamatuje tu středoškolskou*
*protože oboje je v podstatě lego a ona miluje lego*
:-))

Ne, 2010-04-18 20:07 — Profesor
Ono je to asi tak i tak.

Ono je to asi tak i tak. Notabene, že někteří apoštolové opravdu byli původně rybáři, tak proč nevyužít zjevné analogie?

Po, 2010-04-19 01:39 — Lejdynka
Tesák. Chtěla jsem to

Tesák. Chtěla jsem to poznamenat, ale už to tu padlo :)

Ioannino, taky máš můj obdiv, za tu filologii! Užasle jsem zírala na řečtinu a zapomněla zavřít pusu.
-thumbs up-

Ne, 2010-04-18 15:15 — Lejdynka
;) Ale já občas povídám

;) Ale já občas povídám nesmysly.
Ha! Dávám si plus bod za genialitu. Což je genialita tak jako šmelo, protože vím, že jsi věřící a tudíž to hledám.
Ty zvony mě tak hezky zahřály. Letně, vesnicově, putováním do kostela. (Babička?)
Myslíš na to, na co myslím já? Sítě, udice a pánev? :D
Vím. Jednou jsem prohlásila, že znakem všech křesťanů byl kapr a byla jsem hrozně vysmáta (I was laughed at).

Ne, 2010-04-18 15:19 — Profesor
To já taky. Bod si klidně

To já taky.
Bod si klidně nech. Ví to víc lidí a těm to nedojde.
Sítě, udice, jó, ale pánev přenechám jiným. Kuchyně není můj styl.

Ne, 2010-04-18 18:24 — Lejdynka
Tesák. Dohodnuto - budeme je

Tesák. Dohodnuto - budeme je povídat obě :)
Tak to si ho nechám a připevním si ho na zeď k plusku za minulého Doctora Who :)
No, když najdeš někoho, kdo to zabije, tak já se klidně pánve chopím, tohle bych ještě zvládnout mohla :D

Ne, 2010-04-18 13:13 — Kleio
Aneb osoba vs. lyrický

Aneb osoba vs. lyrický subjekt. :)
Těžká lyriky, těžká. Ale moc pěkná, i když tohle povětšinou nebývá můj čálek šaje. ;)

Ne, 2010-04-18 13:19 — Profesor
Dík. Jsem ráda, že se Ti to

Dík. Jsem ráda, že se Ti to líbilo, i když to není tvůj šálek čaje.
A pochopilas to dobře.

Ne, 2010-04-18 11:58 — eliade
Máš pravdu. Lyrika až to

Máš pravdu. Lyrika až to bolí. Ale bolí to tak hořkosladce... Je to povedené, něco mi to připomnělo, akorát nevím co...

Ne, 2010-04-18 12:09 — Profesor
Dík.

Vychází to z písničky Nedělní ráno od Pavla Bobka.
"Já chtěl bych být v nedělní ráno v chodníku kvádrem žulovým..."

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit