2008, Brisbane, Austrálie
"Miluji strašky!" jásala Sonja Kleinlogel nad akváriem se sedmi korýši. Tři se cpali z krmítek osvětlených pravotočivě polarizovaným světlem, čtyři z osvětlených levotočivě. Přesně tak, jak to každého z nich učili.
"Dokáží své polarizační receptory opravdu používat! To jsou oči! Laditelné barevné vidění v osmi kanálech - kam se my hrabeme se třemi. A i když mají jen omatidia, vidí stereoskopicky."
"V polarizovaném světle jsou fakt fešní," připustil Tsyr-Huei Chiou, "ne tak šedí jako v nepolarizovaném."
Jeden ze strašků udeřil do stěny akvária, až se prohnula.
"Ještě že nejste větší. To bych se raději držel ve vašich stopách, ne před vámi."
Strašci jsou nadmíru zajímavá stvoření. Jejich zářivé barvy jsou vidět jen v kruhově polarizovaném světle, nemají komorové oko jako člověk, ale omatidia, jako mají například mouchy, a jsou to obávaní lovci schopní udeřit klepetem obrovskou rychlostí (proto je dali do akvária z plastu). Chcete-li si o nich něco zajímavého přečíst, pak zde: http://casopis.vesmir.cz/clanek/nekdo-se-diva-cirkularne.
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Koukla jsem na ně a doma bych
Tora
Koukla jsem na ně a doma bych je asi mít nechtěla. Oni fakt dokážou rozbít sklo!
Teda ale už u spousty - hlavně brouků - jsem si říkala, jak je dobře, že jsou malí. Když člověk vidí ty zvětšený fotky... brrrr.
Ano, souhlasím s tebou. Malí,
mila_jj
Ano, souhlasím s tebou. Malí, ale od rány. Ale chtěla bych je dostat do rukou... ehm, mezi polarizační filtry.
Taky bych je nechtěla mít
ioannina
Taky bych je nechtěla mít doma. Ale chtěla bych se na ně kouknout naživo. Musí mít strašně zajímavej svět, s tak podivnýma očima...
Naše oči toho taky umí víc,
mila_jj
Naše oči toho taky umí víc, než si myslíme. I my poznat nepolarizované světlo od polarizovaného. Jen to chce trpělivost a cvik.
Zajímavé!
Peggy
Zajímavé!
Tý jo!
Rya
Tý jo!
Zajímavé
Aplír
Strašci jsou strašně zajímaví. Dík za pěkné drabble i za odkaz.
Díky, děvčata.
mila_jj
Díky, děvčata.
Úžasní, věděl jsem o nich ale
Alasdair MacColla
Úžasní, věděl jsem o nich ale naživo jsem je nikdy neviděl. Zoologická kachna.
Díky. Kachna zoologická od
mila_jj
Díky. Kachna zoologická od tebe potěší obzvlášť.
Jo, opravdu zajímaví tvorové.
KattyV
Jo, opravdu zajímaví tvorové.
Neřekla bych zrovna, že strašky miluju, ale podívat se na ně, to jo, to bych chtěla.:)
Já taky. Přes kruhový
mila_jj
Já taky. Přes kruhový polarizační filtr.
Tak si říkám, že by si s tou
Regi
Tak si říkám, že by si s tou paní Sonjou Kleinlogel rozuměl Hagrid. Určitě by s ní sdílel nadšení pro ta krásná zvířátka.
Určitě. Budu si muset zjistit
mila_jj
Určitě. Budu si muset zjistit, jestli ta paní má pořád ještě deset prstů. Hagrid by je asi měl, on to s mazlíčky umí.
Ale tohle je materiál!
neviathiel
Ale tohle je materiál!
Potkat bych je v lidské velikosti fakt nechtěla.
Že jo? To by byly rány jako z
mila_jj
Že jo? To by byly rány jako z děla.
ta příroda je stejně úžasná!
Arenga
ta příroda je stejně úžasná!
Naprosto souhlasím.
mila_jj
Naprosto souhlasím.
Potvůrky jedny podivné, a co
Martian
Potvůrky jedny podivné, a co toho umí…