Domů
Společnost pro osvětu spisovatelů

Hlavní navigace

  • O nás
  • Diskuse
  • Autoři
  • Fandomy
  • Filtrování
  • Podpořte nás
  • Přihlásit se (opens in new tab)
Skočit na příspěvky ↓

Drobečková navigace

  • Domů
  • Když se temnota zdá být nejmocnější

Informace

Pokud si chcete zřídit uživatelský účet, napište nám prosím na sos.hp.ff (zavináč) gmail.com. V mailu prosím uveďte zejména to, pod jakou přezdívkou u nás chcete vystupovat!

Uživatelské menu

  • Oblíbené povídky z Padesátky
  • Přihlásit se

Nový obsah

  • Chytrému napověz – Terda
Více novinek

DMD

  • FAQ
  • Pravidla
  • Návod na přidání drabble (opens in new tab)
  • 2026
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • 2024
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • Starší ročníky
    • 2023
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2022
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2021
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2020
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2019
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2018
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha (opens in new tab)
    • 2017
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2016
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2015
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2014
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2013
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2012
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2010

Bingo

  • 2026 Tropické bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Vylosované tropy
  • 2024 Klišé bingo
    • Pravidla (opens in new tab)
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Vylosovaná klišé
  • 2014 Klišé bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Bingo! (opens in new tab)
    • Doporučení

Letní dobročinnost

  • Pravidla
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • Starší ročníky
    • 2022
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
    • 2013
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Poezim

  • Pravidla (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Básně

Vánoční nadílka

  • Pravidla
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • Starší ročníky
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2016
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2015
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2014
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2013
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Padesátka

  • Pravidla
  • 2025
  • 2023
    • Bodovací tabulka 2023 (opens in new tab)
  • 2021
    • Bodovací tabulka 2021 (opens in new tab)
  • 2019
    • Bodovací tabulka 2019 (opens in new tab)
    • Upoutávky

Ostatní

  • Články
  • Překladatelova rukavice (archiv) (opens in new tab)

Drupal-web.cz - tvorba a migrace webů v Drupalu. Katecheze. Kniha jízd. Sborová kancelář. Místa reformace.

Když se temnota zdá být nejmocnější

Profile picture for user Martian
Od Martian | Čt, 7. 04. 2016 - 10:12

Tentokrát v poněkud jiném duchu…

Bylo nás pět (Karel Poláček)

Život byl čím dál víc na sviňu.
Nejprve ztratil práci.
Potom se musel rozloučit s dcerou. Nevěděl, zda ji ještě někdy v životě spatří. Ale doufal, že v Anglii bude v bezpečí. Snad…
Lidé z jeho okolí mizeli čím dál rychleji. Kohnovi… Hirschovi… Posilesovi… Všichni deportovaní prý mířili do Terezína. Zatím.
Tušil, že času příliš nezbývá. A tehdy jako by se písmena a slova sama začala klást na čistý list papíru. My hoši, co spolu chodíme, zažíváme všelijaká dobrodružství…
Každá z těch dětských vzpomínek byla záchytným bodem, zábleskem naděje ve světě, který se čím dál víc propadal do válečného šílenství…
***

5. července 1943 byl spisovatel a novinář Karel Poláček (*1892) deportován do terezínského ghetta, 19. října 1944 nastoupil do transportu směr Osvětim a později pracovní tábor Hindenburg. Jeho cesta skončila v koncentračním táboře Gleiwitz, pravděpodobně 21. ledna 1945. Humoristický román Bylo nás pět je krom deníku Se žlutou hvězdou jeho poslední rozsáhlejší prací. Tím obdivuhodnější, že ničím neprozrazuje tíživost situace, v níž vznikl.

DMD č. 7. pro 7. 4. 2016. Téma: Záblesk

To je hodně silný. Díky, žes

Profile picture for user strigga

strigga

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

To je hodně silný. Díky, žes to vzala i z týhle stránky, on si to zaslouží..

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Zajímavý úhled pohledu.

Profile picture for user Rebelka

Rebelka

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Zajímavý úhled pohledu. Myslím, že je dobře, že to bylo napsáno.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Mrazí a bolí. Díky za nový

Profile picture for user Owlicious

Owlicious

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Mrazí a bolí. Díky za nový pohled a dobře vytvořený příběh.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Posílám smutnou kachničku.

Profile picture for user Alasdair MacColla

Alasdair MacColla

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Posílám smutnou kachničku.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Au. Tak tohle je bolavé.

Profile picture for user Terda

Terda

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Au. Tak tohle je bolavé.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Ty brďo!

Profile picture for user Faob

Faob

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Otevřel jsem Martian pro nabrání dobré nálady a ono - zklamané očekávání! Ale drabble výborné, tam se nic nemění!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Velmi silné.

Melosira

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Velmi silné. Klobouk dolů.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Dobře jsi to napsala. Káč.

Profile picture for user Tora

Tora

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Dobře jsi to napsala. Káč.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Velice tiché a smutné káč.

Profile picture for user Julie

Julie

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Velice tiché a smutné káč. Moc dobře napsané.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Tak toto ma celkom obralo o

Profile picture for user peva

peva

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Tak toto ma celkom obralo o slová...
Veľmi dobre napísané...

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Na chvíli jsem ztratil dech.

Profile picture for user Reverend Barnaby

Reverend Barnaby

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Na chvíli jsem ztratil dech. Moc působivý drabble.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Dobře, žes to připomněla

Profile picture for user Aries

Aries

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Dobře, žes to připomněla

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Silné a dobré drabble.

Profile picture for user Profesor

Profesor

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Silné a dobré drabble.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Možná je dobré říct, že tohle

Profile picture for user KattyV

KattyV

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Možná je dobré říct, že tohle je jeden z těch mála "šťastných" konců. Protože ze 120 tisíc Židů, kteří žili před válkou na území Československa bylo 30 tisícům dovoleno emigrovat. Ze zbývajících 90 tisíc jich zahynulo 80 tisíc, převážně v koncentračních táborech. A to je teprve to děsivé.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Já teda smrt v koncentráku

Profile picture for user Owlicious

Owlicious

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Já teda smrt v koncentráku rozhodně jako "šťastný konec" nevidím.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Možná je dobré říct, že tohle by KattyV

Sakra, já se omlouvám. Nevím

Profile picture for user KattyV

KattyV

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Sakra, já se omlouvám. Jsem pitomá. Nevím proč jsem dospěla k názoru, že Poláček ten koncentrák přežil.
Na těch ostatních děsivých číslech to nic nemění.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Já teda smrt v koncentráku by Owlicious

Krásné a smutné.

Peggy

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Krásné a smutné.
Výborné drabble.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Velice působivé. Ale to psaní

Profile picture for user Aveva

Aveva

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Velice působivé. Ale to psaní humoristické knihy ve všeobecném srabu docela chápu.
A jsem ráda, žes napsala i z tohohle pohledu.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Moc všem děkuji za komentáře.

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Moc všem děkuji za komentáře. Tohle drabble se nepsalo vůbec snadno, ale přišlo mi tak nějak patřičné ukázat širší kontext. Ještě jednou - díky.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Úplně chápu, že se pustil do

Profile picture for user ioannina

ioannina

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Úplně chápu, že se pustil do psaní tak vtipné knížky. V takovém případě si člověk buď najde něco, z čeho může mít radost, nebo zcvokne. Dlouhodobě se temnota a nic než temnota unést nedá.
Až tu knížku budu číst, budu na tohle myslet.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Já ho taky chápu. A jedním

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Já ho taky chápu. A jedním dechem i obdivuju, že ta temnota mu do knížky neprosákla…

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Úplně chápu, že se pustil do by ioannina

"Každá z těch dětských

Profile picture for user Regi

Regi

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

"Každá z těch dětských vzpomínek byla záchytným bodem, zábleskem naděje..." Podobně jako Božena Němcová psala Babičku. Vytvořit něco nadějného, je úžasný způsob vypořádávání se s beznadějí.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Jo, porád říkám, že psaní je

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Jo, porád říkám, že psaní je jistou formou psychické terapie…

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to "Každá z těch dětských by Regi

Povedlo se.

Profile picture for user kytka

kytka

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Věděla jsem to a stejně je mi z tvého drabblete úzko.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Tak to mě moc těší - tedy, ne

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Tak to mě moc těší - tedy, ne z toho, že cítíš úzkost, ale že se mi ji snad do té stovky slov podařilo propašovat…

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Povedlo se. by kytka

Velmi silný záblesk. V

Profile picture for user Azereth

Azereth

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Velmi silný záblesk. V oblíbených.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Jejda. Díky, Azereth.

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Jejda. Díky, Azereth.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Velmi silný záblesk. V by Azereth

Vynikající nápad i zpracování

Esclarte

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Vynikající nápad i zpracování, moc děkuju za takovouhle připomínku. Tak zlá doba a tak veselá knížka, to je vážně něco.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Myslím, že na to se musejí

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Myslím, že na to se musejí sejít dvě věci - dobrý autor a nátura, která se hned tak nezlomí. Karel Poláček byl zřejmě obojí…

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Vynikající nápad i zpracování by Esclarte

Až se stydím, že jsem to

Profile picture for user Peggy Tail

Peggy Tail

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Až se stydím, že jsem to nečetla.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Nikdy není pozdě. :D

Profile picture for user Martian

Martian

10 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Nikdy není pozdě. :D

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Až se stydím, že jsem to by Peggy Tail

Máš naprosto pravdu, Martian.

Profile picture for user mila_jj

mila_jj

10 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Máš naprosto pravdu, Martian. Je to smutné, ale přitom je nádherné, jaké dílo Poláček vytvořil.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Silné, velice. Dobrý nápad a

Profile picture for user Zuzka

Zuzka

10 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Silné, velice. Dobrý nápad a moc dobré zpracování. Uch...

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

K té knížce mám dosti osobní

Profile picture for user Tess

Tess

10 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

K té knížce mám dosti osobní vztah. Poláčkovic rodina totiž ten krámek, co je v "Bylo nás pět" koupila od jedné větve naší rodiny... z které zbyl jen malý kluk, jedno z Wintonových dětí, který se po válce přesunul do Kanady, kde pracuje jako kameraman pro přírodovědné dokumenty...
A tak všechno souvisí se vším.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Tohle mě zasáhlo hluboce, moc

Profile picture for user Rya

Rya

10 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Tohle mě zasáhlo hluboce, moc dobře jsi to napsala.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit