Dělostřelecká střelnice v Brdech byla založena roku 1925. Obyvatelé Padrtě byli poprvé vysídleni Němci v roce 1941. Definitivní odchod přišel roku 1952.
--- podle webu Svazu vyhnanců z Brd ---
Asfalt staré armádní silnice byl rozpálený sluncem. Na rozcestí se silnice spojovala s dlážděnou cestou. Léty ohlazené šedivé kočičí hlavy němě vyprávěly příběhy rázných kroků vojáků, těžkých, pomalých krůčků stařenek i běhu lehkonohých dětí.
Poutníci se ubírali dál. Rozjímali. Snad se snažili vysvětlit něhu matky sklánějící se k dítěti, snad barvy křídel motýlích a netušili, že právě tam, kde prochází, stával kdysi dům, v němž otec neuměl dětem vysvětlit, proč musí odejít.
Pokračování zde
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Krásné, ale velmi smutné.
ef77
Krásné, ale velmi smutné. Jako všechny příběhy o vyhnaných.
Díky.
Profesor
Díky.
:'(
strigga
:'(
Jo,jo. Dík.
Profesor
Jo,jo.
Dík.
Smutné, ale krásné... *A
Terda
Smutné, ale krásné... *A strašně moc se těším na letní vandr do Brd, který máme v plánu*
Díky..-)
Profesor
Taky máme letos v plánu jít Brdy. Aspoň část a pak se uvidí. Užij si to.
Všechny příběhy o vyhnanství
KattyV
Všechny příběhy o vyhnanství jsou neveselé. Člověk za sebou nechá kus duše. Bolavě dobře vystiženo.
Děkuji za komentář.
Profesor
Děkuji za komentář.
působivé prolnutí minulosti a
Aries
působivé prolnutí minulosti a přítomnosti
Díky.
Profesor
Díky.
Krasosmutné...
Peggy
Krasosmutné...
Dík.
Profesor
Dík.
Krása. :) Daří se ti zobrazit
Bilkis
Krása. :) Daří se ti zobrazit okolí Padrtí skvěle. Vlastně líp než naživo, protože tam jsou všude mraky lidí. :( Mimochodem, už jsi byla v Domě Natura? Je v Pb místo pojišťovny na TGMku, mají hezké expozice, mimojiné i o působení vojáků v Brdech (a taky expozici obojživelníků ❤). Já tam jen na chvíli nakoukla, prošla to v rychlosti, ale někdy tam plánuju zajít na delší dobu.
Já už nebyla v PB kloudně
Profesor
Já už nebyla v PB kloudně aspoň dva nebo tři roky... Ani nevím, že tam už není pojišťovna.:-(
Ty lidi se mi nelíbí. To jsem totiž nedomyslela... Myslím svůj puťák:-)
Je to krásně napsaný smutný
Tora
Je to krásně napsaný smutný příběh...
Dík.
Profesor
Dík.
Ty to umíš napsat tak krásně.
Arenga
Ty to umíš napsat tak krásně. Zvlášť ten závěr je skvělý!
Díky.:-)
Profesor
Díky.:-)