NESOUTĚŽNÍ, BEZ NÁROKU NA BOD
Německo, Hamburk, 1642
Příprava mírového kongresu v Osnabrücku.
"To nemůžeme dopustit!"
"Váš návrh je nepřijatelný!"
"Ale vážení, přece nebude vyslanec v kočáře čekat! Prázdný kočár, byť kočár krále, nemůže mít přednost!"
"Nesouhlasím! Kočár krále má přednost vždy! I když je prázdný!"
"Není to neúcta k velvyslanci, kterého předjede prázdný kočár? To přece nemůžeme dovolit!"
"Ale pánové, musíme se dohodnout! Vždyť zatím jsme nepokročili ani o krůček! A to nemluvím o tom, že jsme ještě ani neurčili pořadí, v jakém budou vyslanci přicházet! Také se musí dořešit zasedací pořádek! Též kdo první smekne klobouky... nebo smeknou všichni na povel? Pánové, pánové, takových otázek... Jak se pak má dohodnou mír?"
V 17. století byla společnost přísně hierarchizována. Ceremoniály se staly základy diplomatických jednání. Smekání klobouků, míjení kočárů při příjezdech i odjezdech, postavení židlí, vzájemné pozdravy... to vše bylo pečlivě domluveno předem a nedodržování se občas i tvrdě trestalo. Když benátský vyslanec smekl klobouk v nevhodný okamžik, Ivan IV. (známý též jako Ivan Hrozný) mu jej přibil hřebíkem na hlavu...
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Au.
mamut
Au.
(tolik k tomu hřebíku)
Ale ano, to si jeden rozmyslel cpát se kam nemá. Velice zajímavé.
To teda jo. To by si člověk
KattyV
To teda jo. To by si člověk zatraceně rozmyslel.
No,někdy by se to hodilo i
Tora
No,někdy by se to hodilo i dnes :)
On Ivan Hrozný si nevysloužil
Aplír
On Ivan Hrozný si nevysloužil přídomek jen tak pro nic za nic.
Pěkné drabble.
Díky
Tora
Díky
Že jo.
Esclarte
Že jo.
Kachnička
Giles Rigby
Jednou jsme na téma etikety v 17. stol. vymysleli takový vtípek: "Už chápu proč třicetiletá válka trvala tak dlouho."
Ano, to je přesné :)
Tora
Ano, to je přesné :)
Zajímavé. Trochu malicherné,
Profesor
Zajímavé. Trochu malicherné, ale poznámka to vysvětlila.
:)
Tora
:)
Moc zajímavé drabble.
mila_jj
Moc zajímavé drabble. Mimochodem, je to dneska lepší?
No, kdoví. Hierarchie není,
Tora
No, kdoví. Hierarchie není, podle toho to vypadá. :)
Pane bože, na co my si
Peggy Tail
Pane bože, na co si my stěžujeme. Radujte se! xD káč.
Jo, lidi by víc měli koukat
Tora
Jo, lidi by víc měli koukat do historie, co všechno už bylo :)
a já si myslela, že se nedá
ioannina
a já si myslela, že se nedá šílet víc než tihleti Japonci. Haha.
Náhodou, hierarchie (v rozumný míře) není na škodu. Aspoň se všichni necpou do těch dveří naráz.
(Ehm, jak dlouhej byl ten hřebík?)
Hm, tak to jsem se nedočetla.
Tora
Hm, tak to jsem se nedočetla. V zájmu benátského velvyslance doufám, že moc dlouhý ne...
:-)))
Peggy
:-)))
K smíchu, jo? Počkej, jen co
Tora
K smíchu, jo? Počkej, jen co najdu hřebík! :)
Inu, rituál je rituál a
Arenga
Inu, rituál je rituál a rituál má svůj význam. Pro nás jsou některé věci dnes už nepochopitelné, ale v minulosti to svůj význam mělo. Každopádně naplánovat takovou událost, muselo být dost náročné na mozky všech organizátorů :-)
To každopádně! Diky!
Tora
To každopádně! Diky!
Děkuji,
Faob
za krásné drabble a důležité připomenutí. Čím výš, tím svázanější. Táta mi vždycky vyprávěl o nějakém španělském králi, který uhořel na trůně, neb podle pravidel z něho nemohl utéci sám... A naopak: čím více bez práv (kočovníci, židé), tím fakticky svobodnější...
Páni, fakt? To ani v zájmu
Tora
Páni, fakt? To ani v zájmu zachování života neutekl sám? Tak to je síla teda. Jinak souhlas. Ono i dnes taková lady Diana či lady Catherine na anglickém trůnu... a to už se to myslím rozvolňuje.
To bych snad raději brala tu
Regi
To bych snad raději brala tu kočovnickou svobodu :-)
Dobrá diplomatická hádka. Jo,
Esclarte
Dobrá diplomatická hádka. Jo, pánové, jemnosti a přesnosti je třeba!