Zámek ve Villeneuve-l´Étang, nedaleko Paříže, před 1885 a i dlouho po
Pasteur namáhavě sestupoval do sklepa. Otevřel dveře od spižírny a přehlédl její bohatství.
V rohu stála veliká kamna a dýchala horkem. Na bytelném stole stály baňky s úzkými hrdly, ucpanými vatičkou, skrz hrdla protažené tenké nitky, na nich zavěšené malé šedivé chumáčky. Mozky králíků zašlých na vzteklinu. Každá baňka byla pečlivě označená datem, kdy do ní byl mozek vložen. Na dně se třpytily krystalky hydroxidu draselného, které absorbují vlhkost. Jak se mozky sesychaly, virus vztekliny ztrácel na síle. Z nepřítele se stával spojenec v boji proti zákeřné nemoci.
Podivná sbírka starého muže byla cennější než přetékající pokladnice. Dokázala zachránit život.
Pro přípravu očkování stačilo odebrat kousek sušeného mozku, rozmíchat v destilované vodě a vstříknout pacientovi.
Další podrobnosti o boji proti vzteklině najdete v drabble http://sosaci.net/node/12782 .
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Perfektní!
Chrudoš Brkosl…
Perfektní!
Díky.
mila_jj
Díky.
Zní to dost drsně. Prostě
ioannina
Zní to dost drsně. Prostě rozmíchali kus sušenýho mozku ve vodě a šup s tím do žíly? Hu. :-))
Na co tam byly ty tenké nitky, aby se mozky dobře sušily?
No bodejť. Musely přece viset
Regi
No bodejť. Musely přece viset. Prádlo taky dobře neuschne, když ho zapomeneš v koši :-)
JJ, opět poklona!
Díky.
mila_jj
Díky.
No jo. Možná to píchali
mila_jj
No jo. Možná to píchali podkožně :) .
Dneska už se hádám vyrábí vakcína přečištěná.
Jé, besnota! Výborný nápad
Amaranta
Jé, besnota! Výborný nápad
Díky. On mne Pasteur tady z
mila_jj
Díky. On mne Pasteur tady z těch biologických témat zachraňuje vcelku pravidelně :).
Děkuju, milá JJ, moc děkuju.
Dede
Děkuju, milá JJ, moc děkuju. (srdíčko)
Není zač. Máme obě moc rády
mila_jj
Není zač. Máme obě moc rády Pasteura, já vím. :)
Teda, to je dost nechutná
Esclarte
Teda, to je dost nechutná představa, ale perfektní stoslovka. Chvála mu.
Díky. No, lepší, než umřít na
mila_jj
Díky. No, lepší, než umřít na vzteklinu, tak se to musí brát.
Hardcore! To jsem vůbec
Tenny
Hardcore! To jsem vůbec nevěděla... :)
Díky.
mila_jj
Díky.
Zvláštní, jak někdy něco, co
KattyV
Zvláštní, jak někdy něco, co se vlastně rozkládá může zachraňovat životy (no já vím, že sesychá, ale víš, jak to myslím).
Jestli na to dojde téma,
mila_jj
Jestli na to dojde téma, popíšu způsob oslabování a posilování viru vztekliny. Koukala jsem na to jako laň, ale je to vlastně naprosto logické.
To by mě strašlivě zajímalo!
ioannina
To by mě strašlivě zajímalo!
Tohle bylo hodně zajímavé.
Martian
Tohle bylo hodně zajímavé. Díky.
Já děkuji za chválu.
mila_jj
Já děkuji za chválu.
Páni, to je něco, to jsem
Tora
Páni, to je něco, to jsem teda fakt netušila... sušené mozky... no teda.
No jo, taky jsem na to zírala
mila_jj
No jo, taky jsem na to zírala. Tak šířím informace dál.
Takhle by se to mělo říkat ve školách dětem...
zana
Takhle by se to mělo říkat ve školách dětem...
Moc pěkné!
Díky, Zano. Jak tak sleduji
mila_jj
Díky, Zano. Jak tak sleduji hysterii kolem očkování, někdy by se to mělo říkat hlavně jejich rodičům. Ještě jednou díky za pochvalu.