Autorův výběr 2014

Obrázek uživatele sos

Autorův výběr 2014

Do tohoto tématu může každý autor, který se účastnil DMD 2014 (a který bude samozřejmě chtít), znovu vložit jedno jediné drabble, ke kterému má nejsilnější citový vztah, o kterém si myslí, že se mu opravdu povedlo, a které třeba čtenáři napoprvé nedocenili... zkrátka které by vážně stálo za to si připomenout. Může k němu připojit i poznámku, proč vybral právě toto atd.
Jednak tak bude učiněno zadost naší přirozené sebepropagační touze a jednak by mohl vzniknout seznam opravdových skvostů, pojatý zase trošku z jiné strany :)

K drabble prosím připište do poznámky i téma, na které bylo napsáno.
Kromě fandomu daného drabblete připojte také za čárku fandom Autorův výběr 2014.

Za nápad na tento výběr patří věčný dík Rebelce, která nás do něj uvrtala v roce 2012.

Platné do: 
31. 5. 2014
Obrázek uživatele Tess

Druhá míza

Úvodní poznámka: 

Strašně těžko se mi letos vybíralo. V Ostrovech se mi povedlo napsat několik opravdu pěkných drabblat na vážno i na veselo. S naprostou většinou jsem naprosto spokojená.
Tak který vybrat?
Původně jsem chtěla trio Vran, Rezka, Liška, v tématu Punková nutrie. Protože to je veselé, ulítlé a naprosto charakteristické pro všechny postavy... a taky jediný případ, kdy Vran byl proti přesile ženských.
Ale nakonec jsem se rozhodla pro amosférickou Druhou mízu, protože ta je prostě víc Ostrovy.
Mimochodem jsem taky strašně silně zapracovala a udělala jsem rozcestník úplně všech ostrovních drabblat, který můžete vidět tady.

Drabble: 

Začne to nenápadně. Drobná prasklinka v dokonale hladkém povrchu.
Rozšíří se, ani se nenaděješ.
Najednou jich je nějak mnoho.
Rozpad probíhá od okrajů. Nejdřív pomalu, potom čím dál rychleji. Snaha o údržbu chvíli přináší výsledky, zdá se. Pak ale přímo uprostřed... hluboká trhlina, ze které trčí strom.
Někde na krajnicích vyroste vřes, jinde se plíživě objeví rašelina. Jarní záplavy odnesou část podloží, ve vozovce se vytvoří hluboká puklina. Jinde se nakupí takřka neprůchodné kry.
Nezůstanou dlouho.
Hojivá síla přírody je neskutečná. Kde dříve panovala šeď, vládne teď záplava barev.
Zelená, hnědá, rudá... živá.
Krajina svlékne kůži asfaltu a oddechne si.

Obrázek uživatele strigga

"Přátelé?"

Úvodní poznámka: 

Protože jsem se s ním psala na x-krát, a pak najednou něco zapadlo na své místo. Protože je to srdeční záležitost a protože k němu mám nejblíž ze všech svých drabblat.
O začátku přátelství, na které se často zapomíná. Název je to, co se v drabbleti neřeklo, poněvadž nebylo třeba to říkat. :)
Na téma Sněz mě.

Drabble: 

Vítr šustil listím, rozechvíval jezero. Od země stoupal lezavý chlad. Brzy začne rána vítat jinovatka.
Ležel na okraji lesa, vyčerpaný, lhostejný. Hlad mu svíral útroby a zatemňoval mysl. Najdou ho? A co? Kdyby mu teď nakrásně Červíček přilezl pod čumák, beze všech dramatických gest by ho prostě sežral.
Z trávy na něj svítily dva body ve tmě, veliké žluté kočičí oči. Sněz si mě, šeptaly.
Kocour přistoupil až k němu a pátravě se mu zadíval do očí.
Ty víš, že nejsem pes, uvědomil si užasle. Kocour zamrkal.

Pak odběhl, a když se vrátil, táhl za sebou kuřecí stehno z kuchyně.

Návrat nejlepšího přítele

Úvodní poznámka: 

Vybral jsem své první drabble a zároveň podle ohlasů také čtenářsky nejoblíbenější. Rád bych touto cestou poděkoval za všechny komentáře, kachničky a podporu, kterou jste mi dali. V neposlední řadě patří dík organizátorkám za to, jak to zvládly. Byl to nádherný měsíc...
Ke konci dubna jsem nebyl doma, natožpak u kompu, tudíž si do příštího roku slibuju, že tohle napravím, napíšu víc drabblat a ne na poslední chvíli jako obvykle.

Téma: Už je tady zas

Drabble: 

Zapálil si a klidně se uvelebil. Baloun mu sežral oběd, ale proti starostem se Švejkem byl prázdný žaludek ničím.
V tu ránu vběhl do kanceláře Švejk.
„Ani nezačínej se svým:»Poslušně hlásím«, mizero mizerná.“ vyštěkl nadporučík Lukáš.
„...“
„Že se nestydíte, Švejku. Takhle se ztratit. Za zaběhnutí vám hrozí polní soud. Víte to, Švejku?“
Švejk zapanáčkoval a podíval se na nadporučíka psíma očima.
Nadporučík pohladil Švejka po srsti a řekl: "No jo, ty chlupáči, já už se na tebe nezlobím, ale vícekráte mi neutíkej!". Nasadil jezevčíkovi vodítko a oba vyrazili na špacír k magacínu, kde se fasovaly konzervy pro důstojnické psy.

Obrázek uživatele Dangerous

Kandelábr

Úvodní poznámka: 

Tohle bylo těžké... Mám dvě letošní drabble z Scolares, které jsou pro mě obzvlášť důležité, jsou i další, ke kterým mám vztah... jiné se třeba objevily v seznamech od ostatních (děkuju!), takže ty taky ne...

Nakonec jsem vybrala tohle. Protože ta vteřina, dvě, kdy jsem něco podobného ten den doopravdy viděla na Náměstí republiky, ve mně zanechaly strašně silný pocit. (Jistě, proto jsem si ho pak taky interpretovala, jak se mi to hodilo, a napsala.)

Varování: stále psychicky náročnější
Téma: více strýce

Drabble: 

Přetáhne si kapuci teplákovky přes hlavu. Sedí na zemi, zády se opírá o lampu. Začíná kapat, jarní déšť provoní vzduch. Kandelábr mění barvu ze světle na tmavě zelenou a jeho chrání před nejotravnější vlhkostí. Tvář schovává v dlaních. Přes náměstí proudí davy lidí. Slyší je, ale nevnímá. Pro ně taky neexistuje. Třese se. Zimou, strachem. Bojí se, jako by mu znovu bylo dvanáct. Co na tom, že mu táhne na šestnáct. Když máma není doma a její přítel otevře dveře do jeho pokoje, je z něj zase malý kluk. Špinavým rukávem si setře slzy. Nikdy víc už se tam nevrátí.

Obrázek uživatele Jeřabina

Staronové

Úvodní poznámka: 

Letos jsem nakonec po dvacátém dubnu podlehla náporu velkého zlého světa a DMD zbaběle opustila. A číst jsem nestíhala už vůbec. A i když jsem psala, vůbec mi to nešlo od ruky tak hezky jako loni, s většinou drabblí spokojená vůbec nejsem.
Příběh Grete Aberdeen se mi do drabblí nepodařilo zkondenzovat moc dobře, i když si myslím, že by to za to bývalo stálo. Ale zrovna tohle drabble mi přišlo, že o ní hezky řeklo, co je zač, a navíc ho byl hrozný porod sesekat do sto slov.

Drabble: 

Když vás ve městě znají jako vdovu Aberdeenovou, i když vám ani nebylo čtyřicet, zvyknete si, že pro ně nejste úplně ženská.
Svého manžela jsem milovala, ačkoliv to nebyl žádný fešák, spíš brýlatý sušinka, původně z Bavor, ale byl rovný chlap a taky poslední, kdo mě kdy hladil po tvářích a oslovoval Grétko.
Vdova Aberdeenová rychle zapomněla na zahřátou postel, cizí ruce na svých ramenou a bocích. Nechyběly mi. Nebyl čas.
Tak proč se mi teď třesou ruce? Doktor mě jen oslovil Grete a vzal mě za ruku, jako soucitný přítel.

Čtyři roky stačí, aby člověk odvykl doteku cizí kůže.

Obrázek uživatele Sindual

Jistota

Úvodní poznámka: 

Kupodivu jsem letos váhala mezi tímto drabbletem a jiným, kde také rozmlouvá Thorin s Balinem :) Nakonec ale vyhrálo tohle, protože Thorin tu je sice stejně nabručenej a temné pohledy vrhající, ale Bilbo je jen v podezření z krádeže nikoliv mrtvý :)

Drabble: 

"Je to jen malý proradný skřet," běsnil Thorin tiše.
"Kdo?" podivil se Balin, kterého si Thorin vytáhl stranou od úkrytu trpaslíků na úbočí Hory.
"Ten hobit," vyprskl Thorin s takovým znechucením jako by mluvil o týden zahnívající mrtvole.
"Bilbo? Proč u všech bohů?"
Thorin chvíli jen tak stál a temně zíral na nejbližší kámen. "Má Arcikam," vysvětlil nakonec rozezleně.
Balin zalapal po dechu. "Jak to víte?"
"Poznal jsem to z jeho pohledu, když vyšel z Hory."
"Ale Thorine, viděl tam přece živého draka, nezapomeňte. Nemůžete ho jen tak obvinit protože se vám zdá, že se divně díval."
"Proč bych nemohl?"

Obrázek uživatele hidden_lemur

Zpátky domů

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tohle asi nebude nejvíc povedená drabble, jen mi během vzniku připomněla, co jsem vždycky měl/a rád/a na psaní jako takovém. A to se cení.

Téma: Na cestách

Drabble: 

Kopce mají touhle dobou barvu rzi. Silnice se vine jako had; šedá užovka v polštářích mrtvého lišejníku. Nikde žádný pohyb, jen vůz, stříbrná kapka rtuti na těle užovky, klouže tím obrazem, jako by plul. Řidič nepotřebuje mapu. Silniční hypnóza – vrací se domů.

(Vzpomínka: 13 let. Strejda Max ho učí řídit. Výpravy na sluky s Kincaidem. Otec tu není.)

Jedou dál, on a stará dáma, a ve stejnou chvíli v Londýně čísi ruka sype drobečky. Klade nástrahy. Kryje jim záda. Tiše a spolehlivě přesouvá boj na jeho území. Život má smysl pro ironii.
Aston Martin přibrzdí.
Usedlost Skyfall je na dohled.

Závěrečná poznámka: 

Přátelé, ještě jednou vřelý dík za čtení, komenty a kachní podporu. Bylo to skvělé. A teď něco úplně jiného!:) Jak už pod svou báječnou výběrovou drabblí stačil zmínit Quartermaster, 00Q nás pořád nepřestává bavit. Pokud nepřestává bavit ani vás, můžete naše řádění i nadále sledovat a podporovat ZDE. Užívejte května a ahoj na pikniku!

Obrázek uživatele Quartermaster

Pistolník

Úvodní poznámka: 

Tohle drabble se mi prostě povedlo. Vzniknout mu daly zejména konzultace s jednou střelkyní; obvykle na reálie dost kašlu, ale tohle je výjimka. Plus mi to drabble připomíná moje vlastní začátky na střelnici. Ty byly veselé.

Téma: Cizí kůže

Drabble: 

Colt Anaconda ráže .44 Magnum. Je krásný, ale v mojí ruce působí zvláštně. Asi jako já sám uprostřed podzemní střelnice MI6, kde to štiplavě páchne střelným prachem a rozpouštědlem.
Natáhnu kohoutek. Z vedlejšího stanoviště se vykloní hora svalů, podívá se na mne, na zbraň a odfrkne si.
Zamířím na papírovou figurínu před sebou a na krátký moment je z kancelářské krysy agent s povolením zabíjet. Přesunu prst na spoušť. Nádech.
Jaké asi je mířit na člověka?
Zpětný náraz málem přerazí kancelářské kryse nos.
007, co s tímhle chcete proboha ulovit? Tank?
Senzor otisků prstů na rukojeti každopádně funguje. Test ukončen.

Závěrečná poznámka: 

Jeden měsíc nestačí
Jelikož nás 00Q baví (a skromně si myslíme, že vás taky), přišlo nám líto a téměř nemožné nechat tento fandom až do příštího dubna spát. Namísto toho pokračujeme v sebevražedné misi jednoho 00Q drabble denně na témata starých ročníků DMD. Sledovat a povzbuzovat můžete tady. Já tímto slavnostně slibuji více obrázků!

Závěrem díky všem za čtení a komentování, byli jste skvělí, a doufám, že se s většinou z vás uvidím na pikniku :)

Obrázek uživatele Doktor

Večerní rozhovor

Úvodní poznámka: 

Protože Fables zatím nemají tolik fanoušků, kolik by si zasloužily. Přitom zakrátko vyjde v češtině už pátý díl!
Téma je Za poslední stránkou.

Drabble: 

"Tak už jsi to dopsal?" zeptala se Jezerní dáma svého manžela a odložila knihu.
Ambrose zavrtěl hlavou. "Vždyť víš, že tohle nikdy nemůžu dopsat. Všichni žili šťastně až do smrti... Jenomže Mýty nikdy neumřou. Táta s mámou žijou už pěkných pár set let. Ty jsi ještě starší. Pořád budou nové příběhy."
"A ty budeš mít pár set let na jejich sepsání."
Ambrose zavrtěl hlavou.
"Já stárnu. Možná se to zastaví a možná ne. Ale s tebou budu určitě šťastný až do smrti. Už jsi to dočetla?"
"Už jsem zaklapla za poslední stránkou."
"A můžu k tobě?"
"To víš, že jo."

Obrázek uživatele Stevko

Okná

Úvodní poznámka: 

Téma č. 2, Kousek nebe

Drabble: 

„Doktor!“
„Áno, Lucy.“
„Keď už musíme byť zavretí v tejto krabici…“
„Tardis je výborná loď a nie krabica.“
„Keď už musíme byť zavretí v Tardis, prečo tu nemôžeme mať trochu svetla zvonku. Nemôže mať Tardis okno, aby bolo vidno aspoň kúsok neba?“
„Veď na dverách sú okná. Jasne si pamätám, že na dverách boli okná.“
„Áno, ale iba z vonkajšej strany. Tu žiadne okná nie sú.“
„Tak si nejaké pridáme. Prepneme páku sem, stlačíme toto. A máme na dverách okná aj zvnútra.“
„Skvelé, akurát z nich nie je nič vidno. Nabudúce vyrob okná čisté. Teraz by si ich mohol umyť.“

Závěrečná poznámka: 

Na začiatku DMD som si myslel, že budem celú dobu písať Doktora. Ale ukázalo sa, že (mi) to nejde a prešiel som na Stredoslovákov, ktorí mali celkom úspech. Do autorského výberu však posielam svojho obľúbeného Doktora, aby som naňho upozornil. Je to ôsmy Doktor (Paul McGann), u ktorého je strašná škoda, že má tak málo príbehov na videu. Našťastie má nezanedbateľne mnoho audiopríbehov a Lucy je jeho spoločnosť práve z týchto príbehov.

Uvažujem, či do knihy nominovať toto alebo Stredoslovákov. Poradí mi niekto?

Zpověď Máně

Úvodní poznámka: 

Téma č.16 Zpovědnice

Protože tady vznikla jediná z mých postav, která se mi do drabble vplížila opakovaně. Byl to můj první ročník, byla jsem ráda, že vůbec píšu a to, že mi postava vznikne a začne si pak žít vlastním životem mě vlastně příjemně překvapilo.

Drabble: 

Kdybych se měla někomu zpovídat, byla by to odkvetlá barová kráska, řekněme Marie. Zamřížovaným oknem by mi podala cigaretu, koňak by se rozdýchával na klekátku. Máňa by odměřila hloubku zhřešení, když se narvu čokoládou na noc. Chválila by mě za záměr zabít vynálezce budíku, chápala by, že dva chlapi jsou víc než jeden, plácla by si se mnou přes mřížku, že se mi občas líbí nějaká holka a nabádala mě, ať se místo práce bavím. Vyprávěla by o svým životě, ta by měla z čeho se zpovídat!
Škoda, že se zpovídám jenom sama sobě. Jsem o dost prudérnější než Máňa.

Obrázek uživatele Julie

Poslední z Devítky

Úvodní poznámka: 

Pána prstenů je tu letos hodně, tak se taky přidám. Pozorní čtenáři zjistí, že drabble se v jedné drobnosti liší od dubnového originálu.
Do výběru se dostalo hlavně proto, že je to útržek z povídky, která mi leží v hlavě už od doby, kdy jsem Pána Prstenů (a Silmarillion) četla prvně, což bylo dávno před tím, než jsem zjistila, že existuje fan ficiton. Třeba si ji jednou i napíšu.

Drabble: 

Zůstaly z ní jen cáry stínů omotané okolo kostí. Prázdné prsty, které stále znovu a znovu hladily mříže, aby se dotkly alespoň nějakého kovu. Záštipná slova smíšená se vzlyky. Urážky dávno mrtvých.
Poslední z Devítky. Poražená. Přemožená. Prstenový přízrak bez prstenu. Zasluhovala smrt, ale žádný z jejích soudců jí ji nemohl dát, protože ona už život dávno ztratila.
Prolévala krev, přinášela žal a rozsévala bolest. Zasluhovala tisíce smrtí za všechno utrpení, co způsobila, a nikdo z lidí nepochyboval o její vině.
Nikdo z lidí nestál vedle ní, když si navlékala prsten. Nikdo z lidí nevěděl, že tenkrát neviděla jinou možnost.

Závěrečná poznámka: 
Za myšlenku, která mě inspirovala k dotyčnému detailu jsou silně zodpovědné Ave, Birute a možná i Lunkvil.
Obrázek uživatele Danae

Chodsko 1696

Úvodní poznámka: 

Na tenhle nápad jsem pořád docela hrdá :)

Drabble: 

Bojí se nás a vykazují nás ze středu říše. Potřebují nás a lákají nás k hranicím. Králové a císaři, dali nám glejty a práva, na prapor vlčí hlavu. A my obcházíme zranitelný okraj země po dvojicích, člověk a vlk. Nasazujeme krky za jejich životy, krvavíme drápy za jejich majetek, naše ženy rodí a vychovávají syny pro těžkou službu. Jsme ale svobodní. Dokud nepřijde Lomikar.
Roztrhá glejty a rozpárá praporec, vyláká alfu z našeho středu. Spoutá ho stříbrnými řetězy, spráská krvavými biči, oběsí na konopí. Trvá nám rok, než znovu sebereme síly.
Chcete-li věřit, že Lomikara trefil šlak, věřte si tomu.

Obrázek uživatele Elrond

Kov a lesk

Úvodní poznámka: 

Protože k němu mám citový vztah.

Drabble: 

Pozoroval blížící se vojsko. Bylo obrovské, strašné a krásné. Lesk zbroje elfů, lidí a koní oslepoval oči. Nádherné práce elfských kovářů. Lehké zbroje a přesto pevné, zdobené složitými ornamenty. Elegantní tvary štítů připravené odklonit rány protivníků. Nádherné látky čistých barev doplňující zbroje v podobě plášťů. Dobře vyvážené a ostré zbraně ladných tvarů. Vepředu zářil hrot kopí Aeglos, jejž si nesl velekrál Noldor. Také zahlédl modrý praporec s dvanácti hvězdami, který ponese do války on, oblečen do své zbroje, která již byla připravená k obléknutí.
Tolik nádhery stvořené pro tak hrůznou věc, se stínem je však třeba bojovat a porazit jej.

Závěrečná poznámka: 

Téma: Dokonalý tvar

Obrázek uživatele Iantouch

Překupník

Úvodní poznámka: 

Tohle. Tohle, protože je moje a protože to pořád ještě trošku bolí a protože vlasy dorůstají pomaleji, než bych si byl býval přál.

Drabble: 

Padl soumrak. Plachty lodí zplihle visely z ráhen. V přístavu nikdo nebyl, jen občas po mole prošla dvojice stráží.
Mladý elf shodil kápi a obezřetně se rozhlédl. Pramínky krátce ostříhaných vlasů zavířily kolem bledé tváře. Klid. Jako netopýr se mihl nádvořím.
Ten muž už čekal. Byl to Východňan s řídkým vousem a páskou přes oko.
„Máte to?“ zeptal se tiše mladík.
„Jak jsme se dohodli. Nejdřív peníze.“
„Tady. Patnáct smaragdů, tři šňůry perel, třicet uncí zlata.“
Překupník kývl, předal balíček a rychle se klidil.
Chvějícíma se rukama, se slzami v očích Erestor pohladil zboží.
Byl to hřeb z Glorfindelova štítu.

Obrázek uživatele George

Osvobozené postavy

Úvodní poznámka: 

Téma: Za poslední stránkou

Drabble: 

Autor řídí a kontroluje postavy. Drží je na uzdě pomocí písmen, slov a vět. Někdy se stane, že se postavy proti svému tvůrci vzbouří a to pak vznikají buď velmi dobrá, nebo naopak velmi špatná díla.
Když ale příběh dospěje ke konci a autor umístí poslední tečku, co pak? Co se stane s postavami?
Inu, některé prostě pokračují v příběhu (žili šťastně až do konce…). Ale jsou i takové, které nepřijmou pokorně svůj úděl, touží být vlastními pány a tak začnou vytvářet svůj příběh.
Dělají si, co chtějí, perou se, hádají, smilní, podnikají, baví se a užívají svobody.

Jednoduše žijí.

Závěrečná poznámka: 

Já vím, není to nic světoborného, ale psalo se mi to moc hezky, tenhle duben asi nejlépe(takže jsem ho vybrala asi pro ten prima pocit). Psala jsem to na papír ve vaně(jak příhodné, že? :D).
Koupím si kachničku! :)

Kousek nebe

Úvodní poznámka: 

Letos jsem se účastnila poprvé a bylo pár mých drabblů, které mi přirostly k srdci. Opravdu jen pár, ale našly se. Vybírám tento, jelikož byl první, který mi připoměl, že jsem kdysi zkoušela psát, první, který mi ukázal, že najít odpověď na téma není vždy tak těžké, první, který jsem věnovala Pánu prstenů a hlavně...jsem ho procítila s Frodem, přestože mým hrdinou byl vždycky Sam.

Drabble: 

Horký kámen tlačí do zad. Na krku ... nebo možná v duši mě tíží chladný kov. Oči pálí, nohy hnisají z otevřených ran, prsty už ani nedokážu hýbat a nikdo netuší, jak se cítím. Chtěl bych vytlačit alespoň jedinou slzu. Není odkud. Chtěl bych řvát, ale nevím jak.
Mám naložit co nejlépe s tím, co mi osud připravil. Ale já nechci!
Každý den je horší a mám pocit, že pokud si ho nenasadím, pokud se naše duše nespojí...
Proč si každý myslí, že to tak není? Kde najít odpověď?

Tak rád bych viděl jen maličkatý blankytně modrý kousek nebe v Kraji.

Závěrečná poznámka: 

Vím, že ve srovnání s většinou jsem nedochůdče, takže děkuji Vám všem, kteří jste se nad mýmy drabbly alespoň pozastavily :-)

Obrázek uživatele Blanca

Zrcadlo duše

Úvodní poznámka: 

Tohle pro mě byla hodně těžká volba, ale nakonec jsem zvolila drabble, které nám odhaluje alespoň něco málo o všemi (komentujícími) oblíbené tajemné čarodějce. :)

Drabble: 

"Nikdy mi o sobě nic neřekneš."
Čarodějka na něj pohlédla se zamyšleným výrazem. Postavila ho před zrcadlo. Tančí v něm kouř. Brzy se však začínají tvořit obrazy.

Malá holčička s copy temně černých vlasů trhá na mýtině bylinky.
Starší žena trpělivě sleduje jak její dcerka něco míchá v kotlíku.
Muž vede černovlasou dívku do lesa. Vážou spolu pasti.
Všude je kouř, plameny, dusot koní, zvuk trub a zmatek. Požár? Válka?
Mladá žena, sotva odrostlá dívčím střevícům, stojí před dvěma kříži.
Tatáž žena putuje vesnicemi, obvazuje rány, těší, léčí.
Cesta se stáčí a on stojí tváří v tvář Čarodějce.
Usmívá se.

Obrázek uživatele Ginger

Ta, která si nepamatuje

Úvodní poznámka: 

Mezi mými výtvory se rozhořel tvrdý boj. A koho vybrat? Opomíjený fandom, nebo to s málo kačenkami? To, které mělo úspěch (jako Dva konce světa, nebo to, které je osobní? Těžko říci.
Každopádně děkuji za vřelé přijetí v DMD a těším se na opozdilé čtenáře.

Drabble: 

"A jsi-li ty fakticky čarodějnice, ó hlé?"

Vzpomínka jí zazvonila v uších, zavoněla letním prachem a kapkami vody z jezírka.
Kate,* dávno nepodobná malému zlatovlasému kopacímu míči, jí s úsměvem podala šálek čaje. Od jisté doby jej dokázala dokonale připravit jen ona. Od jisté doby také nejlépe rozuměla Pepřenčiným starostem. Tamten den byl důležitý. Ale přišla řada dalších zlomů. Obyčejných. Lidských. A v těch se Antikrist ani ten pár pošuků vlastní sestře nevyrovná.

*Pozn. autora: Narodila se dávno po skončení matčina hippiesáckého období, obdržela tudíž v porovnání se sestrou trapně nezábavné jméno, což ji v časech vlastní puberty častokrát zamrzelo.

Závěrečná poznámka: 

Jak už psáno v původní verzi - přišlo to jako vtip, ale pod prsty se mi to přerodilo.

Obrázek uživatele Maladi

Hádej, kdo přijde na oběd

Úvodní poznámka: 

Vybírat bylo těžké, protože jsem psala drabble z různých fandomů, a každý je mi blízký něčím jiným. Například Sestry píšu pro pobavení sebe a pár zasvěcených, takže je neocení každý. Ale letos se mi asi nejvíc podařily příspěvky na Bibli, takže do cílové rovinky výběru se nakonec dostalo tohle a Domácí vězení. A Petr s Jidášem nakonec vyhráli, protože je na nich něco tragického, ale zároveň v mém drabblu ještě úplně neztratili smysl pro humor a sebeironii.
Téma: Spřízněné duše

Drabble: 

Římané po nich brzy přestali pátrat. Toho, pro nějž přišli, už chytili.
Petr, skrývající se v lese, se rozhlédl a vklouzl na mýtinu. Měl hlad a rozhodl se opéct si svůj úlovek. Rozdělal oheň a dal se do škubání kořisti.
Vyrušilo ho hlasité zapraskání. Z houští se vypotácel rozcuchaný Jidáš s oprátkou kolem krku i s kusem větve. Petr si ho kriticky změřil. "Ty poděláš úplně všechno, co?" utrousil.
"My všichni jsme to podělali," zachraptěl nepovedený oběšenec.
Petr s ním neochotně souhlasil. "Nemáš hlad?" zeptal se a zvedl za nohu nedoškubaného kohouta. "Tenhle to taky podělal a už si nezakokrhá."

Obrázek uživatele eliade

Nesesmilníš

Úvodní poznámka: 

Toto drabble vkládám znovu ze dvou důvodů - zaprvé si myslím, že patří k těm málo povedenějším, co jsem letos vytvořila, a zadruhé (a to především) protože jsem v něm potřebovala změnit jedno slovo. (Vysvětlení najdete níže.)

Drabble: 

„Pozdrav pámbu, otče. Mohla bych se vyzpovídat?“
„Jistě. Co tě sem přivádí?“
„Zhřešila jsem proti šestému přikázání.“
„Kolikrát?“
„Mnohokrát. Každé z mých dětí má otce jiného, než by mělo mít.“
„Ó, hrůza! Ten hřích se táhne celým tvým rodem! Ty sama jsi také nemanželská, nemám pravdu?“
„Ano.“
„Pomáhal vám při vašem hříchu někdo – například aby ses s dotyčným mohla setkat?“
„Jedna pilná včelka.“
„Lituješ toho aspoň?“
„Ano.“
„Ach, vy fialky jste prostě nenapravitelné. Víš vůbec, kolik práce přiděláváte svým neslušným jednáním taxonomům?!“
„Nevím…“
„Pak ti tedy ukládám za pokání toto – jdi do laboratoře a osekvenuj u svých potomků následující geny…“

Závěrečná poznámka: 

Bohužel se stalo, že první verze s ostružiníky nebyla odborně správná (pravděpodobně ne mojí vinou, ale na tom už asi nezáleží). Především se omlouvám všem, kdo rozezleně vyhodili svou ostružinovou marmeládu, protože ji považovali za neslušnou. S politováním vám musím sdělit, že naopak byla velmi cudná, neboť ostružiníky se rozmnožují výhradně apomikticky, nepohlavně - a žijí tak v podstatě v celibátu. Oproti tomu o fialkách (violkách) by snad mělo platit vše, co bylo řečeno - že tu podobně jako u pampelišek smilní skoro každý s každým a neustále tak vznikají nové druhy.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele angie77

Smysl pro povinnost

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Vybrat jeden kousek je práce pro vraha... ale nakonec jsem se rozhodla pro tento. Asi i proto, že jsem Pána prstenů letos dost zanedbávala, tak jako malá kompenzace :-)

Drabble: 

„Paní,“ oslovil ji Aragorn. „Máš důležitý úkol, neměla bys být zklamaná.“
„Jistě…“ odvětila s hořkostí. „Jsem jen žena. Údělem žen je v úkrytu se strachovat, zda se muži vrátí z boje živí.“
„Tvůj lid tě potřebuje. Musíš se o něj postarat.“
„Myslíš, že nevědí, jak se dostat do bezpečí?“ namítla.
„Někdo je musí vést.“
„Vím,“ připustila a sklonila hlavu. „Splním svoji povinnost. Nečekej však, že budu jásat.“

Svůj slib dodržela. Ale teprve když seděla na koni a mířila k Minas Tirith, připadala si úplná. Když pak přemohla Pána nazgûlů… toho, kterého nemohl zabít žádný muž… věděla, že se rozhodla správně.

Obrázek uživatele ef77

Josefa S. v listopadu 1951

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Mám ráda drabble, ve kterých se můžu po svém vypořádat s postavami, které nemám úplně v oblibě. Občas mi psaní o nich dokáže změnit úhel pohledu, a to se, myslím, počítá :o). Paní Slánské mi začalo být až líto.

Drabble: 

Nikam se jí nechce, raději by si hrála s malou, raději by byla doma s dětmi, s manželem, s tichou noční ulicí. Ale Ruda na tom trvá, je, chudák, zase unavený, potřebuje oddech, je tak nervózní. Co dělat, Strana se musí očistit, s rozvraceči je třeba se rázně vypořádat, to ví, Ruda jí to vysvětlil, ale proč to leží zrovna na něm, vždyť je přetažený. Vlastně je dobře, že tam půjdou, vysvětlí Klémovi, že nesmí Rudu tak přetěžovat, Kléma ji vyslechne, dopřeje Rudovi klid, aspoň pár dní. Kléma bude v náladě, Marta měla dobrý nápad uspořádat na Hradě společně zabijačku.

Závěrečná poznámka: 

P.S. Stejně jako loni dostalo nejvíc kachen moje první drabble. Zřejmě mi tím chtějí čtenáři něco naznačit :o))).

Obrázek uživatele Aziz

Březová s jednorožčím jádrem

Úvodní poznámka: 

Dlouho jsem váhala, které drabble zařadit do výběru. Nicméně, tady Březovou jsem nakonec vyhodnotila jako nejvhodnější. A taky je pro mě výjimečná tím, že jedině na téma Spřízněná duše jsem psala dva drabblíky.

Téma: Spřízněná duše

Drabble: 

Byla vyrobena s láskou, aby jednoho dne našla něco jako lásku.
Čekala hodně dlouho.
V zaprášené krabici, pod ní, nad ní, vedle ní stovky sestřiček.
Kdykoliv se ozval zvonek, zbystřila. Všechny zbystřily. Stejnak si ale spřízněnou duši našla vždy jen jedna z nich.
Až nastal krásný letní den, kdy byla i ona poněkolikáté zařazena do výběru. Její sestřičky neuspěly.
Teď přišla řada na ní.
Stačil jediný dotek, kratičké spojení a jednoduchý pohyb a ona věděla, že našla svého pána. Navždycky se s ním spojila ve chvíli, kdy vypustila několik jisker.
Domů si ji odnášel sympatický zrzoun.
Březovou s jednorožčím jádrem.

Obrázek uživatele Owlicious

Den a noc

Úvodní poznámka: 

Tahle si výběr zasloužila, protože o dvou královských sestrách přemýšlím čím dál víc a jsem ráda, že se mi povedlo o nich i něco málo napsat.

Drabble: 

Byly jednou dvě sestry, které na svá křídla převzaly úkol, jež od nepaměti patřil jednorožcům - střídání dne a noci.

Obloha v době, nad kterou každá ze sester vládla, odrážela její duši.

Celestiino slunce panovalo obloze - i když byla jeho záře vlídná a příjemná, nešlo se na něj dívat příliš dlouho, ani se přiblížit příliš blízko.
Starší sestru všichni uznávali, vzhlíželi k ní a toužili po její společnosti.

Svit Lunina měsíce byl slabší a chladnější. Proto byla obloha kolem něj plná hvězd, které mu dělaly společnost.
Mladší sestra osamocená vzhlížela k noční obloze, s přáním mít kolem sebe alespoň několik poníků.

Obrázek uživatele Kilián

Něco jiného...

Úvodní poznámka: 

Toto je mé poslední drabble na téma Za poslední stránkou. Téma mi přišlo opravdu nádherné.

Drabble: 

"...princ zabil draka a zachránil princeznu. Byla svatba a potom se hodovalo ještě pět dní a pět nocí. A princ s princeznou žili spolu šťastně až do smrti." Přečetl a znuděně otočil stránku. Rychle pročetl další kapitolu.
"Ty pohádky jsou pořád stejné!" zabručel a zalistoval na poslední kapitolu. Poté co jí přečetl, vzdychl a otočil poslední stránku. Byla bílá, nic na ní nebylo. Vtom ho něco napadlo.
"Tati, přečti nám prosím pohádku," zavolalo na něj jedno z jeho dětí.
"Dnes si nebudeme číst," usmál se. "Dneska vám budu pohádku vyprávět."

"Byl jednou, kdysi dávno, zlý drak, který obsadil trpasličí horu..."

Obrázek uživatele Kfira

Chistorickí blásnění

Úvodní poznámka: 

Nakonec jsem zvolila tohle, přestože (nebo možná protože) je úplně jiné než všechna ostatní moje drabblata.
Zasloužilo si to tím, že mě úplně nejvíc bavilo ho psát.

Drabble: 

Probudila jsem se s pocitem dvojrozměrnosti.
A nezhopnosťý psád psrávňe česki.
Sem na prašskím hraďe.
Záblsek rudí midá nápat.
Přivleču sa ze Huza, kuopím prá vajc vod klomejduocí framářki a du čýhať.
Zmikund savčí na baklóňe.
Hub vecjem po ňom.
Psrk! Zsáh do koruňi.
Zmikund visakukje jk čerťýk s krabički.
Psrk! Druhí zsáh - pířmo do chruďy.
Zmikund posálí stárže.
Shovám se dovintř, proplýšim se aš k ňemu a satacham mu sa vocas.
Zmikund se točý, řšíské jabko mu padá s ruki.
Poseldňý vajce mu křáp vo šikšu.
"Se s tim smiř, Zmikund!"
Bru jabko a misim ponaglicku.

Na ženckou toprí!

Obrázek uživatele se.id

Jak se rozhodli to neudělat

Úvodní poznámka: 

Téma: Lepší je být mrtvý nežli ženatý

Drabble: 

Přemejšlel jsi někdy o svatbě, zeptal se Horáček, a Pažout se zamračil, člověče, to by bylo něco jako funus, a když viděl, že se Horáček tváří uraženě, řekl, jen si to představ, přišli by všichni, ale polovina příbuzenstva by brečela, druhá by se tvářila zachmuřeně a náramně zaskočeně, protože by je naše nenadálá smrt, teda chci říct svatba, děsně překvapila, a Horáček povídal, taky by všude byly kytky, takže bychom brečeli a kašlali a smrkali my, teda kdybychom se brali, ne kdyby nás pohřbívali, to by nám to nevadilo, takže z hlediska alergika je vlastně lepší bejt mrtvej než ženatej.

Obrázek uživatele Eillen

Hostinec U Bídáka XX.

Úvodní poznámka: 

Nejdřív jsem myslela, že letos nic nevyberu, ale nakonec jsem se rozhodla pro toto dílko. Téma "Punková nutrie" mi dlouhou dobu trápilo, ale nakonec jsem se s tím poprala. .. A jako bonus byla pochvala od přítele, kterému se toto dílko líbilo :-)

Drabble: 

V hostinci se dnes nabízela nové jídlo. Vůně lákala nové hosty.

"Co to dneska je za specialitu?" zeptal se Maller, zatímco dosedal ke Kruegemu a Poetovi.

"Punková nutrie," pronesl blaženě Kruege.

"Cos to zase vymyslel za hovadinu?"

"To víš, byla prostě Pikantní, Umně Naložená Kurevsky Ostrou Vomáčkou," začal Kruege a kladl důraz na první písmena slov.

"Jedno ti ta pořád schází," rýpnul si Poeta. To už ale Kruege ukazoval na mladého cotase, který si cpal do pusy plnou lžíci masové směsi.

"Áááááá," zaječel přes celý sál a sápal se po pivu, aby si zchladil hořící pusu.

"Chápu," zasmál se Maller.

Stránky

-A A +A