„Měl jsi jít, Janku,“ usmívá se maminka, „s námi.“
„To byla úroda,“ zvedá košík plný hub sestřička Zdislava.
„Bude šmaženice!“ hlásí nejmladší Klárka.
Je mu teprve osm, ale otec za katrem, takže v patriarchální rodině nepsanou hlavou.
„Ženy,“ praví laskavě, leč důležitě, „všechny houby zkontroluju, jednu po druhé!“
Není odborníkem, ale hltá tady na statku každé písmenko, včetně těch v atlasu hub.
„Co je tohle?“ zarazí se.
„Přece žampion!“ vysvětluje znejistělá matka.
„Moc mladý,“ rozhodne náhle, „rozlišit od muchomůrky zelené navýsost obtížné! Malá škodná!“
„To ale vyhodíme půlku hub,“ děsí se Zdislava.
„Tak ať,“ dí nesmlouvavě, „kvůli tátovi riskovat nesmíme!“
Rodina Jana Zahradníčka se v roce 1956 otrávila houbami, konkrétně muchomůrkou zelenou. Obě jeho dcery zemřely. Básník sám byl propuštěn až v květnu 1960 na základě všeobecné amnestie, již v říjnu téhož roku na následky věznění zemřel.
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Uf :( smutná realita v
Carmen
Uf :( smutná realita v poznámce.
Děkuji za komentář, ano, je
Faob
Děkuji za komentář, ano, je to ten temný příběh, kdy se proti jedinci spikne nejen státní moc, ale i osud.
To je hrozný (tedy nemyslím
Aries
To je hrozný (tedy nemyslím drable, aby bylo jasno)
Tento osud docela šokuje,
Faob
Tento osud docela šokuje, díky!
Jak útěšné drabble oproti
Aplír
Jak útěšné drabble oproti hrozné realitě.
Děkuji!
Faob
Děkuji!
To je tak smutné. :( Když si
Lady Lestrade
To je tak smutné. :( Když si k tomu člověk přečte ten příběh, dostává to uplně nový rozměr.
Možná jsem ho ani neměl dávat
Faob
Možná jsem ho ani neměl dávat, nechtěl jsem rozesmutnit!
Au! A tak hezky to začalo.
Rya
Au! A tak hezky to začalo. Mistrně zpracovaná strašlivá realita :-(.
Děkuji. Příště asi musím
Faob
Děkuji. Příště asi musím seřadit opačně!
Kdyby tak opravdu šlo každému
Aveva
Kdyby tak opravdu šlo každému smutnému příběhu připsat happy end :o(
Asi ve snění můžeme, díky!
Faob
Asi ve snění můžeme, díky!
To je strašný příběh.. teda,
strigga
To je strašný příběh.. teda, drabble je skvělé a je moc dobře, že je aspoň v textu někdo zachránil! Ale ta skutečnost vážně bolí.
Díky, myslel jsem, že celkem
Faob
Díky, myslel jsem, že celkem všeobecně známo, takže nikoho znovu nevyděsím :-)
Já neměla ani tušení... o
Rya
Já neměla ani tušení... o rodině ne... .
Já věděla... vždycky mi jich
mila_jj
Já věděla... vždycky mi jich bylo moc líto. :(
Z veselejšího soudku - jedno se u nás takhle stavili dva "houbaři". Že prý si z lesa nesou úlovek a potřebují někoho, kdo by jim ho přebral. :) No, kousky tam měli výstavní - muchomůrka zelená, tygrovaná, citrónová... Když jsme jim toho polovičku vyházeli, zesmutnili tak, že jsme jim to dosypali do vrchovata ze svého. :D
Proto sbírám jen ty tři druhy
P.M.d.A.
Proto sbírám jen ty tři druhy co poznám :D
tvé drabble se mi líbí moc,
Tora
tvé drabble se mi líbí moc, škoda, že to neudělal...
Co se tady člověk nedozví!
LeVirgo
Co se tady člověk nedozví! Štěstí,že houby nejím a dnešní způsob věznění už není tak krutý...ba naopak. Klobouk dolů před tvou hlavou plnou znalostí!
Smutné, na zelenou je třeba
Killman
Smutné, na zelenou je třeba dávat bacha - to raději nic podobného nejíst vůbec.
Ty jo, docela smutný. Když
Annie
Ty jo, docela smutný. Když jsem přečetla tu poznámku na konec, dostalo to celé úplně jiný rozměr. Ještě, že já houby nejím, tak mi tohle asi nehrozí. :D
Proto já houby raději
Regi
Proto já houby raději nesbírám.
Drabble vypadalo tak pohodově
KattyV
Drabble vypadalo tak pohodově... A pak si člověk přečetl poznámku. Uf.
Nevím, nějak jsem začala
Hippopotamie
Nevím, nějak jsem začala tušit od třetí věty, že to bude tenhle příběh ... škoda, že se to nedá přepsat doopravdy.
To je hrozné.
Peggy Tail
To je hrozné.
Děkuji všem za komentáře!
Faob
Děkuji všem za komentáře!
Ó ano. Houby jsou potfůrky.
mamut
Ó ano. Houby jsou potfůrky. Nechávám kontrolovat každý košík.
Hořkosmutně krásné.
Krásný komentář, díky moc.
Faob
Krásný komentář, díky moc.
jo, tohle je hrozný příběh,
Arenga
jo, tohle je hrozný příběh, vždycky se mi při něm svírá srdce :-(
Ano, tyto pocity sdílím...
Faob
Ano, tyto pocity sdílím... Děkuju.