Domů
Společnost pro osvětu spisovatelů

Hlavní navigace

  • O nás
  • Diskuse
  • Autoři
  • Fandomy
  • Filtrování
  • Podpořte nás
  • Přihlásit se (opens in new tab)
Skočit na příspěvky ↓

Drobečková navigace

  • Domů
  • Mozeček - prima bašta!

Informace

Pokud si chcete zřídit uživatelský účet, napište nám prosím na sos.hp.ff (zavináč) gmail.com. V mailu prosím uveďte zejména to, pod jakou přezdívkou u nás chcete vystupovat!

Uživatelské menu

  • Oblíbené povídky z Padesátky
  • Přihlásit se

Nový obsah

  • Chytrému napověz – Terda
Více novinek

DMD

  • FAQ
  • Pravidla
  • Návod na přidání drabble (opens in new tab)
  • 2026
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • 2024
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • Starší ročníky
    • 2023
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2022
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2021
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2020
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2019
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2018
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha (opens in new tab)
    • 2017
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2016
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2015
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2014
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2013
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2012
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2010

Bingo

  • 2026 Tropické bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Vylosované tropy
  • 2024 Klišé bingo
    • Pravidla (opens in new tab)
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Vylosovaná klišé
  • 2014 Klišé bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Bingo! (opens in new tab)
    • Doporučení

Letní dobročinnost

  • Pravidla
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • Starší ročníky
    • 2022
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
    • 2013
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Poezim

  • Pravidla (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Básně

Vánoční nadílka

  • Pravidla
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • Starší ročníky
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2016
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2015
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2014
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2013
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Padesátka

  • Pravidla
  • 2025
  • 2023
    • Bodovací tabulka 2023 (opens in new tab)
  • 2021
    • Bodovací tabulka 2021 (opens in new tab)
  • 2019
    • Bodovací tabulka 2019 (opens in new tab)
    • Upoutávky

Ostatní

  • Články
  • Překladatelova rukavice (archiv) (opens in new tab)

Drupal-web.cz - tvorba a migrace webů v Drupalu. Katecheze. Kniha jízd. Sborová kancelář. Místa reformace.

Mozeček - prima bašta!

Profile picture for user Bilkis
Od Bilkis | Čt, 16. 04. 2015 - 18:07
DMD č. 16. pro 16. 4. 2015. Téma: Mozky
Ze života

Namočit do mléka. Alespoň několik hodin před přípravou. Nakrájet cibulku, nadrobno. Neplakat. Při pláči čichat k chlebu, stejně ho budeme potřebovat. Vylovit mozek, sundat blanky a blány, vlastně pleny. Pěkně všechny, do nejmenšího kousíčku, protože jsou fuj.
Cibulku usmažit dozlatova s trochou kmínu. Pak přidat mozek a smažit pěkně do běla, aby nebyl syrový. Osolit, řádně opepřit, aby to mělo správný říz. Přidat vejce. Hodně vajec! A dochutit, aby se bříško mělo dobře.
Nandat na talíře, zakrojit pořádný krajíc (možno použít ten čichací). Naprat si bříško k prasknutí a spokojeně vydýchnout.
Vyprávět o večeři a vrtět hlavou nad znechucenými pohledy.

Párkrát jsem se nadšeně svěřila několika lidem, že miluji mozeček. A oni byli znechucení. Pfff! Klika, že o tlačence tolik nevyprávím... :)

Sbíhají se mi sliny :)

Profile picture for user mamut

mamut

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Sbíhají se mi sliny :)
Dala bych si kousek, i s tlačenkou .)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

To je dobře! :)

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

To je dobře! :)
Já jím tlačenku nejraději syrovou... Ehm. :D A je to venku.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Sbíhají se mi sliny :) by mamut

A čí mozky se vlastně jedí,

Profile picture for user Blueberry Lady

Blueberry Lady

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

A čí mozky se vlastně jedí, když se jedí? Vím, že je to blbá otázka, ale nikdy jsem žádný nejedla a "mozeček" se u nás říká tak maximálně kapustě s vajíčky. :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Prasátek. :) V případě

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Prasátek. :) V případě Hannibala Lectera ještě lidí, teda.
U nás se tak říká ještě květáku. :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to A čí mozky se vlastně jedí, by Blueberry Lady

A kraviček ne?

Profile picture for user Blueberry Lady

Blueberry Lady

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

A kraviček ne?

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Prasátek. :) V případě by Bilkis

Myslím, že hovězí se ani

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Myslím, že hovězí se ani neprodává, ten jde rovnou do odpadu. BSE.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to A kraviček ne? by Blueberry Lady

Ahá, to dává smysl! Někde

Profile picture for user Blueberry Lady

Blueberry Lady

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Ahá, to dává smysl! Někde jsem četla, že je jako specialita ještě telecí a ovčí mozek.
A teď ještě kulinářská - jakou konzistenci má takový mozek, když se jí? Dá se to k něčemu přirovnat?

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Myslím, že hovězí se ani by Bilkis

Ona taky kravka žije déle,

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Ona taky kravka žije déle, než pašík. Ten se dožije tak cca 5-6 měsíců, než má jateční váhu. Pak tam asi není moc možností, jak by se mohly projevit choroby. Telecí asi jde, ale ovčí? Nemají ony nějaké breberky? Jakože v mlíce určitě mají.

Konzistence. Asi jako míchaná vajíčka, řekla bych. To k tomu má asi nejblíž. Syrový je růžový, uvařený takový bílošedý.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Ahá, to dává smysl! Někde by Blueberry Lady

Možná to taky bylo jehně.

Profile picture for user Blueberry Lady

Blueberry Lady

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Možná to taky bylo jehně. Děkuji za kulinářskou konzultaci. :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Ona taky kravka žije déle, by Bilkis

Možná. Nemáš zač! :) Víc

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Možná. Nemáš zač! :) Víc mozkojedlíků, víc!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Možná to taky bylo jehně. by Blueberry Lady

Přiznám se bez mučení, že

Profile picture for user Terda

Terda

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Přiznám se bez mučení, že krom jater a ledvinek, mám s vnitřnostmi problém. Kdyby mě chtěl někdo mučit, mohl by mi třeba nutit pajšl a vyklopila bych i to co nevím, jen abych to nemusela sníst. Ale věřím, že kdyby mi nikdo neřekl co to je, tak to nejspíš sním možná si na tom pochutnám, protože celý blok z vnitřností je jen a jen v mé hlavě. :) Líbí se mi to.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

No vidíš, já zase nechápu,

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

No vidíš, já zase nechápu, jak může někdo jíst játra a ledvinky. :D Ale to je tou vůní... Je pro mě značně nelibá. Ha, plíčky na smetaně! :D Ne, nejím.

Díky! :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Přiznám se bez mučení, že by Terda

Tak na tohle jsem moc velká

Profile picture for user strigga

strigga

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Tak na tohle jsem moc velká konzerva, ale popsaný je to moc pěkně :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Každý podle svého nejlepšího

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Každý podle svého nejlepšího mínění a vkusu. :) Děkuji!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Tak na tohle jsem moc velká by strigga

Tohle jsem nikdy nejedla. Jen

Profile picture for user Aries

Aries

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Tohle jsem nikdy nejedla. Jen ten květákový a ten obsahuje zásadní problém květák. Mívala jsem strašně ráda morek z kostí, ze kterých se vařila polívka, hodně osolený na chlebu, ale už jsem to nejedla snad třicet let

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Já ten květákový taky nemusím

Profile picture for user Bilkis

Bilkis

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

Já ten květákový taky nemusím. :D No jo, morek. :) Jenže sežeň dneska pořádné morkové kosti, žjo. Pomalu větší problém než sehnat mozeček...

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Tohle jsem nikdy nejedla. Jen by Aries

no právě. Žádného

Profile picture for user Aries

Aries

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

no právě. Žádného důvěryhodného dodavatele nemám a zas tak zásadní to pro mě není, abych ho začala horkotěžko shánět, ale teď jsem na ten morek fakt dostala chuť

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Já ten květákový taky nemusím by Bilkis

No... Brzy budeme zabíjet...

Profile picture for user Profesor

Profesor

11 let 2 měsíců zpět
Trvalý odkaz

No... Brzy budeme zabíjet... Mám se zeptat? Na kostičky.

Mozeček bude asi taky. Já ho jím trošku se sebezapřením. Je dobrý, ale je to nervová tkáň a tudíž k tomu mám rezervovaný vztah.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Já ten květákový taky nemusím by Bilkis

Super nápad na drabble, ale

Profile picture for user Brygmi

Brygmi

11 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Super nápad na drabble, ale já teda nevím, zdali bych to snědla. :) A to přitom vepřové srdíčko miluju. Ale asi ta konzistence by mě děsila. :)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Konečně někdo!

Profile picture for user Faob

Faob

11 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Já ho taky miluju, ale od dětství jsem nejedl... Neuspěl v nové domácnosti! A té práce, co s ním bylo, ještě pamatuju!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Určitě jsem to četla, jen

Profile picture for user Tenny

Tenny

11 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Určitě jsem to četla, jen jsem to zapomněla okomentíkovat, já hlava děravá. A mám z toho drabblete hrozný hlad. :D Dala bych si, dala bych si...

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

Tak mně to zaručeně uteklo.

Profile picture for user Aplír

Aplír

11 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Tak mně to zaručeně uteklo. Taky oceňuji nápad. A mozeček jsem jedla jen ten květákový. :D

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit