Někdy je třeba něco obětovat...

Obrázek uživatele Arenga

XXV. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

Doramo je stále na návštěvě u tetičky Törberové, kam ji vzali Steinovi. Tetička si u oběda poněkud pouštěla pusu na špacír, Doramo ovšem zachovala dekorum a nakonec se omluvila, že si potřebuje umýt ruce. Törberová zavolala svou služku, aby slečně ukázala, kde je koupelna.

Obrázek uživatele Arenga

XXIV. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

V minulé části šla Doramo Krásová s Oswaldem Steinem a jeho rodiči na návštěvu a na oběd k vzdálené příbuzné, tetičce Törberové. Ještě než usedli ke stolu, věděla Doramo, že tohle pro ni není a nebude příjemná návštěva, neboť tetička se do ní začala poměrně nezdvořile navážet. Dnes návštěva pokračuje.

Obrázek uživatele Arenga

XXIII. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

Po odskoku do minulosti pokračujeme v ději na sklonku roku 1921. V předminulé kapitole požádal Oswald Stein Doramo, aby jej a jeho rodiče doprovodila na oběd k tetě, přesněji k druhé sestřenici jeho matky, a Doramo s tímto návrhem souhlasila.

Obrázek uživatele Arenga

XXII. (minulost - 1921 - a ještě vzdálenější minulost - 1911-1919)

Úvodní poznámka: 

Kapitola se retrospektivou.

V minulé kapitole Cosette kladla Doramo na srdce, že by Oswaldu Steinovi měla říct o svém zvláštním nadání - Doramo se do toho ovšem ukrutně nechce, a tak to stále odkládá a odkládá. Pár týdnů před Vánocemi ji Oswald požádá, aby doprovodila jeho a jeho rodiče na návštěvu k tetě. Tato návštěva ovšem bude až v příští kapitole, protože v téhle se vrátíme trochu více do minulosti.

Obrázek uživatele Arenga

XXI. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

V minulé části Cosette jemně a diplomaticky své sestře vysvětlila, že její jednání na výletě, kdy četla vzpomínky Oswalda Steina a snažila se ho (marně) ovlivnit, nebylo úplně nejvhodnější. Co Cosette Doramo doporučila, se dozvíme v dnešní kapitole.

Obrázek uživatele Arenga

XX. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

V minulé části byla Doramo Krásová s Oswaldem Steinem na výletě, kde se pokusila zjistit, jaké trauma si přinesl z první světové války.

Omlouvám se, že je to dneska tak dlouhé, ale nepřišlo mi moc dobré tuhle část dělit na dvě.

Obrázek uživatele Arenga

XIX. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

Nějak mi přijde, že ten týden tentokrát strašně rychle utekl...

Doramo a Oswald Stein jsou stále na výletě, stále sedí na lavičce na rozcestí. V minulé části jsme skončili u toho, že se Doramo nepodařilo Oswalda ovlivnit, aby jí řekl, co se mu stalo za války - v souvislosti s tímto selháním si Doramo vzpomněla na tvrzení své mamičky, že pokud bude mezi ní a nějakým mužem pouto od srdce k srdci, ovlivnit ho se jí nepodaří.

Obrázek uživatele Arenga

XVIII. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

V minulé části se Doramo a Oswald Stein vydali na výlet za Prahu, Doramo má jasný záměr zjistit během výletu, jaké stíny si v sobě Oswald nese z války. Zatím se ovšem nic moc nedozveděla. Předchozí kapitola končila její otázkou, zda jí Oswald důvěřuje.

Obrázek uživatele Arenga

XVII. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

Doramo Krásová a Oswald Stein si v dosud pěkných říjnových dnech roku 1921 udělali menší výlet za Prahu. Doramo nenaplánovala výlet náhodou - v přírodě budou mít dostatečně nerušené soukromí, aby se mohla pokusit zjistit, jaké stíny a traumata si Oswald přinesl z války.

Obrázek uživatele Arenga

XVI. (minulost - 1921)

Úvodní poznámka: 

Opět se v ději přenášíme do minulosti, konkrétně do roku 1921. Vztah mezi Doramo Krásovou a Oswaldem Steinem začal nabírat během zimy 1921 vážné rysy, což potvrdil i jejich první polibek na Petříně téhož roku na jaře.

Obrázek uživatele Arenga

XV. (současnost - 1938)

Úvodní poznámka: 

V několika minulých částech jsme se pohybovali v období, které je pro Doramo Krásovou současností. Doramo si šla koupit pásku do psacího stroje, následně se, v rámci jisté prokrastinace, i když ona sama to tak nepojmenovala, šla projít a došla až na Petřín, kde náhodou potkala bývalého koncipienta v advokátní kanceláři svého otce, Filipa Čtvrtku. Zašli si spolu na kávu a zákusek do restaurace na Nebozízku, Filip se Doramo svěřil s tím, že je rozvedený. Kvůli čemu se se svou manželkou Bělou rozvedl, jí neprozradil, nicméně Doramo to díky svým zvláštním schopnostem už patrně ví.

A čtenáři to vědí také, přinejmenším ti, kteří sledují Čajový cyklus během DMD (vím, že jsem říkala, že to nebudu míchat, ale ono se to nějak samo nabídlo - každopádně to není míchání v pravém slova smyslu, spíš jisté doplňující informace). Drabble Co Filip Čtvrtka Doramo neřekl a drabble Jak to viděly sousedky.

Obrázek uživatele Arenga

XIV. (současnost - 1938)

Úvodní poznámka: 

Temné tajemství - a hned na začátek DMD - to se nám to rozjíždí ;-)

Pro připomenutí: v té vrstvě příběhu, která je pro Doramo Krásovou současností, si šla koupit novou pásku do psacího stroje, ovšem jelikož se jí opravdu hodně nechtělo vracet se hned ke svému rozdělanému překladu, vydala se na „menší“ procházku. Nakonec došla až na Petřín, vyjela lanovkou nahoru a kousek od Štefánikovy hvězdárny potkala starého známého: Filipa Čtvrtku, který býval před první světovou válkou koncipientem v advokátní kanceláři jejího otce. (O jejich prvním setkání roku 1911 jste si mohli přečíst v tomto drabble: http://www.sosaci.net/node/34744)

Obrázek uživatele Arenga

XIII. (současnost - 1938)

Úvodní poznámka: 

Minule jsme skončili tím, že vztah mezi Doramo Krásovou a Oswaldem Steinem poněkud zvážněl ;-) Dnes se opět přeneseme do přítomnosti - v roce 1938 jsme naposledy skončili tím, že Doramo po nákupu pásky do psacího stroje zamířila na neplánovanou procházku a jaksi došla z Vinohrad až na Petřín.

Obrázek uživatele Arenga

XII. (minulost - 1920/1921)

Úvodní poznámka: 

Dnešní díl volně navazuje na díl z minulého týdne, kdy Steinovi přišli ke Krásovým na večeři, a je spíše takový rekapitulační. A také tu máme jistou porci romantiky...

Obrázek uživatele Arenga

XI. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Doramo Krásová se náhodně seznámila s mladým lékařem Oswaldem Steinem, s nímž se několikrát (samozřejmě nezávazně) sešla. Později se dozvěděla, že se její rodiče znají se Steinovými rodiči, tatínek jí navíc pověděl, že Oswald Stein má mladšího bratra, který byl za války letcem a behěm jednoho letu za nevyjasněných okoloností přišel o rozum. Doramo se na to Steina ale zatím nezeptá, neboť to jednak nepovažuje za vhodné, jednak je Stein na stáži v Ženevě. Rodiče mezitím nelenili a navázali přerušené kontakty s manželi Steinovými, které jednu listopadovou sobotu pozvali na večeři - což se Doramo dozví více méně náhodou od své starší sestry Cosette.

Obrázek uživatele Arenga

X. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Minule a předminule se Doramo od svého otce dozvěděla něco o minulosti Steinovy rodiny, zejména o osudu nejmladšího z bratrů Steinových, Theodora, který byl za první světové války letcem a při jednom průzkumném letu přišel o rozum.

Obrázek uživatele Arenga

IX. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Kapitola přímo navazuje na minulou - Doramo Krásová se od svého otce dozvěděla, že zná rodinu dr. Oswalda Steina (s nímž se náhodně seznámila v kině a pak se s ním sešla v kavárně a na procházce na Petříně). Tatínek Doramo také pověděl, že dr. Stein měl dva bratry - starší zahynul ve válce a mladší Theodor, který byl letcem, přišel o rozum, když za podivných okolností havaroval.

Milá Apatyko, zde je dokončení tvého přání, respektive pokračování z minula, jak bylo slíbeno.

Obrázek uživatele Arenga

VIII. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Pokračování rozhovoru mezi Doramo a jejím tatínkem Norbertem Krásou, poté, co dr. Krása "přistihne" Doramo v kanceláři studovat spis týkající se sporu nakladatele Steina (otce dr. Oswalda Steina, s nímž se Doramo seznámila v biografu).

Milá Apatyko, konečně se taky dostávám k Tvému přání - budou válečné vzpomínky a dokonce i to letadlo se mihne - kousek dneska a kousek příště. Tak doufám, že budeš spokojená :-)

Obrázek uživatele Arenga

VII. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Zůstáváme v minulosti.
V předchozím díle se Doramo sešla s dr. Oswaldem Steinem na Petříně, kde zjistila, že on o ní ví, čí je dcera, neboť jeho otec, nakladatel Josef Stein, požádal jejího otce, aby jej zastupoval v jednom právním sporu.

Obrázek uživatele Arenga

VI. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

V minulé části se Doramo v rámci prokrastinační procházky dostane až na Petřín, který má spojený s jistými vzpomínkymi, o nichž si není jsitá, zda ja chce křísit.
V části čtvrté jsme ji opustili v roce 1920, kdy měla druhou schůzku s dr. Oswaldem Steinem v kavárně Slavie. Dnes tedy opět 1920, o něco později - nicméně opět schůzka s dr. Steinem. Tentokrát na Petříně.

Obrázek uživatele Arenga

V. (současnost - 1938)

Úvodní poznámka: 

V pátém pokračování se opět přesouváme do současnosti, roku 1938, kdy se Doramo Krásová trápí nad překladem rodokapsu.

Obrázek uživatele Arenga

IV. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Ačkoli jsem minule avízovala, že liché kapitoly budou ze současnosti a sudé z minulosti, nakonec se mi toto schéma ukázalo jako poměrně nepraktické, ačkoli pár následujících kapitol ještě platit zřejmě bude. Rozhodla jsem se proto kvůli větší přehlednosti změnit nadpisy a rovnou je i datovat. Samozřejmě i nadále platí, že při jakýchkoli nejasnostech případné dotazy ráda zodpovím. :-)

Poznámka pro Apatyku: myslím na Tebe a na Tvém přání se už pomalu pracuje, ale bude ještě pár týdnů trvat, než se k tomu v ději dostaneme.

Obrázek uživatele Arenga

III. (současnost 1938)

Úvodní poznámka: 

Jelikož se čte jedna kapitolka týdně, raději upozornění a některé souvislosti:
V ději skáču. Liché kapitoly jsou prozatím ze "současnosti" a sudé jsou prozatím z minulosti. Zjistila jsem ovšem, že toto pravidelné střídání asi nebudu do budoucna schopná dodržet, takže vždy podám v úvodní poznámce vysvětlení, kde právě v ději jsme.

Takže zatímco minulá kapitola byla určitá retrospekce do roku 1920, v této se vracíme opět do "současnosti", což je v daném případě rok 1938. Dějově tedy třetí kapitola navazuje na první.
Kdybyste v tom měli zmatek, klidně se ptejte :-)

Obrázek uživatele Arenga

II. (minulost - 1920)

Úvodní poznámka: 

Mám předběžný plán, že budu střídat kapitoly ze součastnosti (myšlena samozřejmě současnost první kapitoly) a minulosti, ale nejsem si ještě úplně jistá, v jaké to nakonec bude frekvenci.

-A A +A