Velká vesmírná loterie 4

Obrázek uživatele Ebženka
Rok: 
Rok 2 010

Název: Velká vesmírná loterie, část 4.
Autor: Ebženka
Přístupnost: bez omezení
Varování: crossover Dr. Who a Zeměplocha.
Shrnutí: Akce, akce, akce. Bude Zeměplocha kvantifikována?
Prohlášení: povídka nebyla napsána za účelem zisku, postavy patří BBC a Terrymu Pratchettovi a já si je jen s dovolením půjčuji.
Poznámka: Povídka byla psána jako vánoční dárek pro Ave do Vánoční nadílky 2010. Poslední díly budou následovat vzápětí.

***

Před krbem se začaly zhmotňovat dva přízraky. Zuzana potěžkala pohrabáč a cítila, že se jí zmocňuje chadný vztek. "Já je prostě nenávidím!" procedila mezi zuby, a znělo to, skoro jako by si uplivla.

"Nechte je!" rozkázal najednou Doktor tak rozhodným hlasem, že Zuzana strnula v pohybu a zastyděla se za ztrátu sebeovládání.
Už si dávno nepamatovala. kdy jí kdo dokázal něco přikázat tak, aby bez přemýšlení uposlechla. Dědeček, samozřejmě, ale ten to nikdy nedělal.

"Zase ona," řekl ten Auditor, co vypadal jako žena, s lehkým zachvěním nevole. "Znamená to, že je proti nám opět On?"
"On je vždycky proti nám," odpověděl druhý auditor. "Její okamžitá akce však nemusí být relevantní s Jeho momentálním jednáním."
"A co tenhle?" pokračovala Auditorka.
"Není kompatibilní s lokální realitou. Hledáme jeho zařazení do příslušného číselníku..." odmlčel se Auditor.
"Neunavujte se," prohlásil Doktor. "Jsem Doktor. Podle článku 15 stínové proklamace jsem oprávněn vás požádat o vysvětlení vašeho počínání v tomto světě."
"Použil Nařízení. Jsme povinni vydat informaci podle pokynů Nařízení," řekla Auditorka. "Poskytujeme humanoidním entitám na této planetě služby výměnou za jejich osobní identifikaci a příležitost k jejich kvantifikaci. Tato činnost není v rozporu s žádným z Nařízení či Pravidel."

Zuzana si pohrdavě odfrkla.
"A co znamená přesně výraz 'kvantifikace'?" ptal se doktor dále.
"Individua na této planetě musí být kvantifikována, aby se mohla stát součástí vesmírných archivů. Kvantifikace jim přinese... mnoho výhod," dokončila Auditorka mlhavě, leč pevně.
"A proč se mají stát součástí těchto archivů? Dosud život tohoto světa plynul i bez účasti v jakýchkoliv archivech."
Auditorčin obličej se zkřivil výrazem lehkého odporu.
"Bez systematizace a kvantifikace světy fungují chaoticky a v jejich chodu neustále vznikají chyby. V kvantifikovaném systému lze chyby předvídat a odstranit dříve, než se projeví navenek."

Zuzana stiskla rty a pokročila vpřed.
"Obyvatelé tohoto města a potažmo této planety si nepřejí být kvantifikováni."
"Jakým právem si osobuješ hovořit za všechna individua, Zuzano Stohelitská?" otázala se Auditorka.
"Jakým právem si osobujete rozhodovat o kvantifikaci nic netušících lidí, kteří něco načmárali na papír jen kvůli bláhovým snům a touze po štěstí? Lidé tohoto světa mi svěřují své děti, abych z nich vychovala dospělé, a tím dokazují, že mi věří a souhlasí s mými postupy. A mého dědečka do tohoto sporu prosím nepleťte. "
"On je vždycky proti nám. Je na straně Chaosu vládnoucího v tomto světě. "
"A dobře dělá. Tento svět je jedinečný právě svým chaosem, a já jeho zničení nedovolím. Lidé a další národy tohoto světa nesmějí být ovlivněni kvantifikací."
"Kvantifikace do jejich životů nezasáhne."
Zuzana se hořce ušklíbla. "Ale její následky určitě ano. Vše, co má číslo, lze spočítat. Čísla lze převést na nuly a jedničky. Lze je shlukovat do skupin, odečítat, a nehodící se zbytky lze prohlásit za nicotné a pominout."
"Viděl jsem takové světy, které měly fungovat v číselných systémech," prohlásil náhle Doktor. "Většinou v nich lidé byli uštvaní, šedí, a obvykle všechno skončilo katastrofou nebo vzpourou."
Auditor náhle vstoupil do hovoru. "Tato osoba není kompatibilní s žádnou existující realitou. Je rudimentárním pozůstatkem světa, který byl zničen. Podporuje chaos. Nemůže být systematizován. Musí být eliminován." Auditor zvedl ruku, ale vtom drtivě dopadla na jeho hlavu tyč s ostrým hákem na konci, a ve stejnou chvíli udeřil i Zuzanin pohrabáč.
"Vyjednávat s Auditory," odfrkla si.
"Zkusil jsem to aspoň," pohlédl na ni Doktor smutně.
Zuzana si nejistě přešlápla, a pak se zahleděla na velkou kartotéku. "Co s tím teď?" zeptala se. "Tisíce lidí čekají na slosování. Ale tady to zůstat nemůže, když ty papíry nezničíme, Auditoři je objeví. Ty papíry jsou jejich jediný doklad, že mohou provést tu zatracenou kvantifikaci. Bez dokladu si na nic netroufnou."
"Co naplat, ujmeme se slosování sami," zakřenil se Doktor. "Má se konat příští týden. Můžete se do té doby uvolnit?"
"Myslím, že... mám čas," řekla slečna Zuzana.
Vzduch náhle zapulsoval a se škvrkavým zvukem se uprostřed místnosti zhmotnila modrá policejní budka.
"Tak honem, musíme to nacpat dovnitř."

Komentáře (archiv): 

Út, 2011-03-29 21:45 — Danae
Jé, to je pěkný! A teď už

Jé, to je pěkný! A teď už všichni víme, kdo stojí za sčítáním lidu, domů a bytů...

Út, 2011-03-29 17:58 — Aries
Teda Ebženko, to je tak

Teda Ebženko, to je tak promakaný! Zní to tak odborně a sofistikovaně a dává to úplně šílenej smysl, jsem z toho úplně na větvi. Klobouk smekajík.

Út, 2011-03-29 19:43 — Ebženka
červenajík

děkuji za pochvalu, kterou si ovšem nezasloužím. Ono to tak promakaně fakt jenom zní. :-)

Út, 2011-03-29 19:56 — Aries
to je snad ještě větší umění

to je snad ještě větší umění než sepsat něco takovýho doopravdy :-)

-A A +A