Myš v knihovním bludišti II

Úvodní poznámka: 

Opravdu se mi to stalo - vracela jsem se jednou večer po via della Conciliazione a najednou za sebou slyším češtinu ...

Fandom: 
Drabble: 

„Do vatikánské knihovny,“ poučoval mladík slečnu, „člověka jen tak nepustí. Musíš vědět předem, co chceš najít, a informace, co tam mají, si nechávají pro sebe. Přísně tajné. Lustrují, musíš být jejich.“
Mám se otočit a uvést věci na pravou míru? Už tam nějakou dobu chodím, zatím mne nevyhodili. Pohovor byl, nicméně pouze odborný. Ale trochu to trefil: elektronický katalog obsahuje jen část koptského fondu. Badatel je odkázán na dvousetletý katalog, v němž také není vše, stejně jako v doplňujících (jen stoletých) článcích, které není jednoduché najít.
Takže někdy po zmateném běhání nezbývá, než do objednávky zadat signaturu jako ve sportce.

Závěrečná poznámka: 

Asi měl na mysli spíše tajné archívy, než knihovnu jako takovou ...

O svých nesnázích v knihovnách jsem už jednou psala:
http://sosaci.net/node/16899
proto ta II.

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

TAky je otázka, jestli mládenec nechtěl prostě udělat dojem :-)

Určitě! Proto jsem mu to také nechtěla zkazit :)

Obrázek uživatele Arenga

já myslím, že zcela očividně chtěl :-)

Obrázek uživatele Terda

Velmi zajímavé.

Děkuji!

Obrázek uživatele Faob

Knihovna je vlastně obecně strašně krásně tajné, náhodné, svět reprezentující místo... Zvnějšku je jakože popsána, ale je-li třeba něco špatně zařazeno, je to prakticky nedohledatelné. A pak třeba přijde ten přepis (nebo "sportka") na vypisování signatury a čtenář má před sebou dlouho hledaný poklad... Krásné drabble!

Ano, všichni se snažíme najít (a udržet) nějakou uspořádanost, ale svět je mnohem hlubší ... kdyby bylo všechno vždy přehledně srovnané, nebylo by místo pro tajemství a nečekaná setkání.
Díky za krásný komentář!

(a kdyby byl katalog vatikánské knihovny přehlednější, tak by byly už všechny rukopisy lépe prozkoumané a já bych nemohla natrefit omylem na pár drobných nevydaných koptských textů, které zkusím editovat - a díky nim opět do Říma a knihovny pojedu, hurá!)

-A A +A