15. kapitola

Obrázek uživatele Gary Stu
Fandom: 
Kapitola: 

Doktor se naklonil k Dalekovi tak blízko, že se ho skoro dotýkal nosem. Jedno bylo jasné - tahle jednotka byla skutečně deaktivovaná. To, že byl Doktor pořád naživu, to zcela jasně dokazovalo.

Opatrně Daleka obešel, ale nenašel nic neobvyklého. Všechno se zdálo být zcela v pořádku. Kromě toho, že se ten Dalek nehýbal - což vlastně nebylo úplně v nepořádku. Doktor roztržitě vytáhnul z kapsy měřák.

„Žádné externí elektromagnetické pole,“ mumlal. „Nic v dosahu by s Dalekem nemělo interferovat; pancíř je pravé dalekanium; nikde není otočená polarita; stáří sotva pár set let - skoro nové.“

Jak Doktor Daleka obcházel, vytahoval z kapes jeden přístroj za druhým. A každý skončil po pár vteřinách na zemi. Nedávalo do smysl. Doktor se zastavil, až když se na podlaze válelo tolik měřáků a jiných přístrojů, že se kolem Daleka nedalo pořádně projít.

Doktor si povzdechl: „Tak dobrá, podíváme se dovnitř.“

Opatrně strčil prsty pod kulatou střechu Dalečího tanku a nahmatal ten správný spínač. Kopule nadskočila s chrastavým zvukem. Doktor nervozně uskočil a namířil na Daleka Molenskim. Ozvalo se několik mechanických kliknutí a Doktor se připravil k rychlému sprintu.

Nic se nestalo.

Doktor si oddechl a pomalu poklop odstranil. Pak se zarazil. Doktor zíral na sofistikovaný počítač zjevně sestavený z částí z nejrůznějších koutů vesmíru. Ten počítač vyplňoval celý vnitřní prostor. Tahle popelnice byla v podstatě tankem, uvnitř kterého se skrýval zmutovaný Kaled. Alespoň měla být. Uvnitř tohoto tanku nebylo místo pro tu zelenou beztvarou mnohochapadlovou potvoru. Doktor opatrně vyndal několik komponent. Zdálo se, že někdo vzal skutečný Dalečí plášť a místo mutanta dovnitř zabudoval počítač. Proto dokázal tohoto Daleka tak snadno vyřadit - navíc tu chyběl původní Dalečí zdroj energie. Bez něj tahle napodobenina neměla dost energie, aby aktivovala různé obranné prostředky vestavěné do pláště Daleka.

Ale co to dělalo tady na Aerilii? Aeriliané by nic takového nepostavili. I když Aeriliané někdy používali Dalekanium ze zničených Daleků, nikdy by takhle nepoužili celého Daleka. Tohle byl spíše styl Cerilianů. Volal někdo Doktora kvůli tomuhle? Napadli falešní Daleci z Cerilie Aerilii? Ale proč?

Doktor opatrně vyndal celý složitý počítač. Byl v Dalečím tanku zastavěn tak šikovně, že se dal vyndat, aniž by se musel odpojit od technologie Daleků. Celé to bylo propojené tenkými dlouhými kabely. Jak tu konstrukci otáčel v rukou, poznal Cerilianský styl. Všechno bylo snadno přístupné - když se staví z odpadků, počítá se s tím, že bude třeba komponenty měnit. Doktor nohou odhrnul své přenosné měřáky a opatrně se s celým falešným Dalekem rozjel k Tardis. Tomuhle musí přijít na kloub, než se vydá na Cerilii. Pak se zastavil a nervozně se podíval na Dalečí zbraň. I bez původního zdroje by mu tohle mohlo navodit regeneraci. Doktor šáhl dovnitř tanku a zbraň deaktivoval. Pak dotáhl Daleka ke dveřím Tardis.

Dělal to sice nerad, ale neměl na výběr. Jestli chtěl zjistit, co kdo a proč, musel tuhle věc propojit s Tardis. Vytáhl ze své lodi sérii datových kabelů a zdroj energie. Všechno připojil k falešnému Daleku a vběhl do své lodě. Po chvilce se na obrazovkách začaly objevovat informace. Celé to běželo pod Cerilianským operačním systémem. Ale kdo to sestavil pro koho a proč, to nebude snadné zjistit. Doktor se jal nabourávat do paměti počítače.

„Vyhla...“

Doktor zvedl zmateně hlavu.

„Vyhladit!“

Najednou falešný Dalek odtrhnul od Tardis. Počítač se zkroutil a zasunul zpátky dovnitř tanku. Zbraň se zatočila ve směru Doktora.

„Vyhladit!“

Ozvalo se tiché kliknutí a Doktor si oddechl. Dalek pozvedl svou deaktivovanou zbraň a stonek s okem posunul dolů, jako by se ujišťoval, že tam tu zbraň stále měl. Doktor se usmál.

Najednou se Dalek otočil a vydal se směrem ke svému původnímu úkrytu.

Doktor na chvíli zaváhal, ale pak se rozběhl za ním. Bylo možné, že mysl, která napadla Tardis se přesunula do toho Daleka? Doktor si myslel, že na to byl ten počítač příliš málo sofistikovaný. Ale asi se mýlil.

Doktor se zastavil a pečlivě zamířil Molenskim. Vyřadil toho Daleka předtím, tak proč ne teď?

Něco ale nebylo v pořádku. Doktor rychle prošel nastavení, která by měla být nejefektivnější. Bez úspěchu. Tahle imitace byla mnohem lepší, než si myslel. Doktor potichu zaklel a zkusil několik dalších nastavení.

Dalek se najednou zastavil a trhaně se otočil. Doktor si oddechl a opatrně se vydal směrem k němu. Pak Dalek projel skrz stěnu. Doktor mu nic neudělal - prostě jenom dojel ke svému tajnému úkrytu.

„Vyhladit!“

„Vyhladit! Vyhladit!“

„Vyhladit!“

Ty hlasy nepochybně patřily různým Dalekům. Z nějakého důvodu se předtím aktivoval jen jeden, ale teď jich bylo mnohem více. Doktor se otočil a tiše se kradl zpátky k Tardis. Tady rozhodně platilo, že moudřejší ustoupí. Najednou se ozvala rána a podlaha pod jeho nohama vybuchla. Doktora to odhodilo pár metrů směrem k Tardis. Na zemi se otočil a sonickým šroubovákem zamířil na gravitační kuličku. Ta zhasla a s překvapivě hlasitým „ping“ dopadla na zem. Doktor vyskočil na nohy a v černočerné tmě se po paměti rozběhl k Tardis. Kolem Doktora létaly střely Daleků. Některé ho minuly sotva o pár centrimetrů, jiné dopadly několik metrů od něj. Naštěstí ve tmě neviděli o nic lépe než on. To se ale brzy změní, jestli se nedostane do Tardis. Ve světle záblesků výstřelů našel dveře Tardis a vpadl dovnitř.

Dveře se za ním se zaklapnutím zavřely. Doktor vystřelil k centrální konzoli. Bylo nepravděpodobné, že by se dovnitř dostali, ale přece jenom už tyhle imitace podcenil několikrát. Když se řídící místností rozlehlo chroptění dematerializující se Tardis, Doktor si oddechl a zhroutil se do křesla.

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

To byl nervák.

-A A +A