Ve spárech Raků - XIII.

Obrázek uživatele Bídák
Úvodní poznámka: 

Nějak mám pocit, že jsou teď ty kapitoly o ničem. Začínám si říkat, jestli vůbec bude stačit padesát na to, aby se tu něco začalo dít... Vydržte ještě tak kapitolu nebo dvě, než se "nabaží" pevnosti a vyrazí zase dál.

Kapitola: 

Ačkoliv Bídák řekl, že nebudou s ubytováním žádné problémy, opak byl pravdou. Starý hraničář na Dryna podezíravě koukal. Jen Bídákovo jméno ho přesvědčilo, že může Dryna pustit do svého obydlí.

Byl to zvláštní dům. Uprostřed se táhla dlouhá úzká chodba, ve které se stěží dalo otočit. Dryn se svými holemi měl problém chodbou vůbec projít. Po levé straně byly tři místnosti. Hraničář mu postupně ukázal kuchyň, kde byl jeho mladý učeň a právě připravoval jídlo. Když si všiml nově příchozího, bez jediného slova popadl další brambory a dal se do škrábání, aby bylo dost jídla pro všechny. Za kuchyní byla místnost s krbem, ve které byla dvě křesla a malý stolek. Jediným dalším vybavením bylo několik kožešin pohozených na zemi.

„Hosty tu moc často nemíváme. Řeknu Elimovi, aby ti sem přinesl židli. Večery jsou tady na severu studené a posezení u krbu a pohled do plamenů je to jediné, co ti dokáže vlít trochu tepla do žil,“ pronesl hraničář.

„To je dobrý, stačí mi si sednout na kožešinu. Když jí dáte poblíž jednoho z křesel, tak se i sám zvednu,“ odpověděl mu Dryn a všiml si lehce pochvalného pohledu.

„Nejsi žádná padavka. To se mi líbí,“ pousmál se hraničář a vyrazil k další místnosti, kterou byla koupelna.

Dryna překvapila vana. Byla to vlastně půlka sudu usazená na půlkulatinách upravených tak, aby se sud nekýval. Na první pohled se mohlo zdát, že podstavec s vanou jsou z jednoho kusu. Dryn přistoupil blíž a všiml si, že jde o půlku sudu se špuntem. Rozhlédl se a teprve v tu chvíli si uvědomil, že podlaha je mírně šikmá a sklon vede k díře v rohu místnosti.

„Zajímavé řešení,“ pronesl Dryn překvapeným hlasem.

„Hlavně praktické. Vytéká to rovnou do strouhy, která to odvádí z pevnosti. Člověk se pak nemusí tahat s vědry plnými vody tam a zpátky. Tedy alespoň při vypouštění. Napustit to musíš pořád postaru.“

„Ale co podlaha? Nevadí jí neustálé vypouštění vody?“ zamyslel se Dryn.

„Poctivé dubové dřevo. Je to trošku dražší sranda, ale podlaha je tu už šedesát let a nebylo třeba ji opravovat,“ odpověděl Hraničář a naznačil, že budou pokračovat.

Vrátili se na chodbu, kde tentokrát Hraničář jen ukázal na pokoje. Naproti kuchyni měl pokoj Elim, Hraničářův byl proti místnosti s krbem. A poslední volný pokoj, jehož dveře byly přímo proti koupelně, byl pro Dryna.

Nešlo o nic honosného. Prostě jen místnost s postelí a dřevěnou truhlou na uložení věcí.

„Po večeři ti Elim skočí na půdu pro nějaké deky. Polštář navíc nemám, takže si budeš muset jednu z dek složit pod hlavu. Večer se zamyká v deset. Když do tý doby nedorazíš, budeš spát na zápraží. Klidně si můžeš těma holema mlátit do dveří, ale nebude ti to k ničemu. Normálně by sis nocleh odpracoval, ale vzhledem k tvé chybějící noze, si to budeš muset zaplatit. Za týden dáš stříbrňák. Ber nebo nech být,“ pronesl Hraničář.

Dryn byl až překvapený z tak dlouhého proslovu. I tak bez jediného protestu přijal nabídku. Ubytování sice bylo drahé a byl si jistý, že Hraničář si je toho vědom, ale byla to jistota. Představa, že by se měl ploužit po pevnosti a hledat nějaký hostinec, kde by se mohl ubytovat, Dryna doslova odpuzovala. Sáhl tak do váčku u pasu a vyndal dva stříbrňáky. Hraničář si zkoumavě prohlédl. Nakonec se však rozhodl stříbrňáky převzít. Dryn čekal, že vyzkouší jejich ryzost, ale Hraničář je jen vložil do kapsičky u vesty, otočil se na patě a odešel z pokoje.

Dryn se natáhl na postel, zavřel oči, a i když byl na neznámém místě, kde mu mohlo hrozit nebezpečí, pomalu začal usínat.

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

učedník, co hned začal škrábat další brambory, je sympaťák

Obrázek uživatele Bídák

Hraničářův výcvik začíná nést ovoce. Mladému už to zapaluje a není třeba mu vše říkat.

Obrázek uživatele Tora

náhodou mně se ten popis moc líbí, aspoň si to tam dovedu lépe představit. Přeju mu, že je v bezpečí - teda doufám, že je v bezpečí. Jeden nikdy neví, že...

Obrázek uživatele Bídák

Tak to jsem opravdu rád. Pořád mám pocit, že s popisy válčím a moc mi nejdou.
A jako jo, pokud nikdo nezaútočí na pevnost, tak je v bezpečí. Svým způsobem...

Obrázek uživatele Killman

Ještě otázka jestli jsou v ceně ubytování myši a breberky anebo ne.

Obrázek uživatele Bídák

U Hraničáře? Rozhodně ne. Ten si zakládá na čistotě domácnosti, o kterou se mu stará jeho učeň.

-A A +A