Až na dřeň

Obrázek uživatele hidden_lemur

Ten kopeček od Faustova domu nebyl velkej, ale klukům se táhl jako horkem rozteklá žvejka. Nikomu z nich se TAM nechtělo.
Protože tohle bylo fakt děsivé.
Mnohem děsivější než stará dobrá Přístavní čtvrť. Tohleto totiž bolelo. Bolelo vidět, jak je Michal, ke kterému takovou dobu vzhlíželi jako k největšímu frajerovi ze všech, ve skutečnosti zranitelnej.
Parta kráčela pomalu, Ústav hematologie a krevní transfuze už měli na dohled. Zcela vyjímečně mlčeli. Mandragora, mnohem tišší a pověrčivější než kdy jindy, pečlivě překračoval spáry v chodníku. Lexa měl nehty vrýpnuté do dlaní a sevřené pěsti skrýval v kapsách. V té levé měl dárek - světle modrý šátek z obyčejného plátna. Pro něj. Aby mu nebyla zima na hlavu - což je prý podle té holky, co tam lítá s dezinfekcí, první týden VŽDYCKY.
Michalův pokoj byl malý. Klimatizovaný. Oknem bylo vidět stromy, nemocniční dvůr a Karlák z rubu. Nad střechami vyčuhovala ta zářivá, zlatá věc na štítu kostela svatýho Ignáce. Neskutečnej poklid.
Napatlali si na chodbě ruce tou hnusnou alkoholovou dezinfekcí, pod přísným dohledem sestřičky počkali, až uschne, a nahrnuli se dovnitř jako kobylky.
"Čus," usmál se ten srandovní holohlavej mimozemšťan na sněhobílé posteli a usilovně mával, aby šli blíž - přece jen si ještě moc netroufali. Shodil pár kilo a jejich kamaráda připomínal jen hodně vzdáleně, ale pořád měl jeho oči. I když unavené. Doufající. Odhrnul desetimetrový svazek hadiček, jimiž mu do těla pomaličku kapala chemoterapie, pitný režim, antibiotika a pár dalších věcí, uvázal si na hlavu Lexův šátek a konečně to řekl: "Skvělý zprávy, volové. Mám dárce!"
"Fakt?" rozzářil se Lexa. Mandragora po sichr třikrát plivl přes levé rameno.
"Jo. Skvělá shoda. Jestli všechno půjde, jak má, hodím si doma chvilku relax a nastoupím pak přes chodbu na transplantačku. Mám neskutečnou kliku!"
"To teda jo!" řekl Lexa. Měl hroznou chuť Michala obejmout, ale samozřejmě si před kluky netroufl.

***

Ve stejnou chvíli na náplavce, necelý půlkilometr odtud, si jistý Vladislav Vilemín povytáhne bělostné podkolenky. Jak se narovnává, bezděky si dlaní přejede po paži. Není v registru dlouho. Modřina po odběru krve ještě nezmizela. Odběr dřeně je prý o něco složitější, ale taky nic, co by nedokázal ustát. Podstatné je, myslí si, že to někomu pomůže.
A o nic jiného tu vlastně nejde.
Vilemín se pečlivě protáhne a s elegancí, hodnou Zátopka, vyběhne po náplavce směrem k přístavišti. Protože - odběr nebo ne - večerní trénink nepočká.
Vždyť víte.
Modrý život.
A tak.

Podporuji: 
<a href="https://www.darcovskasms.cz/projekt-759/podpora-rozvoje-programu-transplantaci-kostni-drene.html">Podpora rozvoje programu pro transplantaci kostí dřeně</a> Vejdete-li se stále ještě zdravotně a věkově do podmínek dárcovství, budu velmi ráda - a naši pacienti také - když se přidáte. Zde: http://www.darujzivot.cz/ Jo, a ještě... Jste-li běžci a rozhodnete-li se 8.9. běžet desítku pro UHKT s Romanem, naším nejhustějším pacientem, budu ještě raději! Go, chlape neskutečnej!!! <3
o úroveň výš
92 users have voted.
Klikejte pouze, pokud jste odeslali DMS!

Komentáře

Obrázek uživatele Esti Vera

Fandom neznám, ale alespoň mi to připomnělo, že tohle může potkat opravdu každého...
Hezky napsané!

Obrázek uživatele hidden_lemur

Díky.:)

Obrázek uživatele Keneu

Já si pořád říkala, je to Foglar? není to Foglar? A ono jo a nenásilně převedený do současnosti a milý a plný správných lidí. Moc líbí.
Nemůžu. Ani krev ne. Docela mě to mrzí, ale každý prostě není dokonalý hoch z foglarovky... Což nemyslím nijak zle. Těch, kdo mohou a darují, si vážím.

Obrázek uživatele hidden_lemur

Já už také darovat nemůžu, holt nejsme všichni Vilemíni, ale nevadí, existuje spousta dalších způsobů, jak pomoct.:)
A děkuju za milý koment.<3

Obrázek uživatele Iantouch

Já si nejsem jistej, jestli se vejdu, spíš ale myslím, že ne. Každopádně to zjistím a uvidím. Povídka je skvělá. :)

Obrázek uživatele hidden_lemur

Ony ty požadavky jsou přísné, celkem. Já se nevejdu věkově a hlavně proto, že jsem sama člověk, co se z hematologických trablů teprve sám hrabe. Za zkoušku nic nedáš.:)
A díky!

Obrázek uživatele Aries

Moji oblíbení.

Obrázek uživatele hidden_lemur

Moji též! :)

Obrázek uživatele HCHO

Skvělý psaní - krásná kombinace příběhu a zvolené podporované organizace.

Obrázek uživatele hidden_lemur

Děkuju! :)

Obrázek uživatele netopýr budečský

Já se nevejdu určitě a fandom neznám. Musím to konečně přečíst.

-A A +A